Başka Eller

“- Ne bileyim, küçük bir gezintiye çıkabilirim diye düşünmüştüm. Biraz dolanırım, etrafa bakarım. Manzaraya… Başkalarına.
– “Komşunun bahçesi daha yeşil gelir” meselesi.
– Sadece daha yeşil olsa iyi! Boyumu geçen ayçiçekleri var orada… Hatta kokuları bile geliyor burnuma. Ayçiçeklerinin kokusu varsa tabii, bilmiyorum…”

Teknolojiyle iç içe olduğumuz bu çağda, her şeyin bir çözümü var. Yaptığımız hataları tek tuşla geri alabiliyor, çözümlere sınırsızca erişebiliyor, istemediğimizi bir saniyede siliyor ya da bozulanı atıp yenisini alabiliyoruz. Peki böyle bir kolaylığa alışmışken, aşk ve ilişkiler gibi insani, karmaşık ve siyah beyaz olmayan bir şeyle nasıl başa çıkacağız?

Başka Eller, modern çağda hayatın akışına kapılıp hiç sorgulanmadan yıllarca sürdürülen ilişkilere gerçekçi bir bakış getiriyor. Hayatın monotonluğundan kaynaklanan uyuşmuşluk hâlini, “tekrarlanan” hareketlerin sebep olduğu, elleri uyuşturan fiziksel bir hastalık metaforuyla sunuyor bizlere.

Hayley ve Steve uzun süredir birliktedirler. Hayley, şirket danışmanlığı yapan başarılı bir performans değerlendirme uzmanı, girişken, hırslı ve sorumluluk sahibi bir kadındır. Bilgisayar mühendisi olan Steve ise az kazandıran serbest işler yapmakta ve sabahtan akşama kadar evde X-Box oynamaktadır. Bir süre sonra ilişkileri iyice çıkmaza girer. İletişimsizliğin verdiği gerginlik, yavaş yavaş ikisinin de ellerini uyuşturan ve kasılmalara neden olan bir hastalık şeklinde tezahür eder ve hayatlarını zehir etmeye başlar.

Bu sırada Steve, Lydia adlı saf, merhametli, teknolojiye uzak müşterisiyle yakınlık kurar. Yeni bir şirkete danışmanlığa giden Hayley ise tekdüzelikten sıkılmış, mutsuz bir evliliği olan şirket müdürü Greg’le vakit geçirmeye başlar. Özünde yapayalnız olan bu karakterler, uzun süredir erteledikleri sorgulamalarla karşı karşıya kalırlar.

Başka hayatlar uzaktan cazip görünür, yeni insanlar daha ilginç gelir, hayatın rutini herkesi sıkar. Peki komşunun bahçesi gerçekten daha mı yeşildir yoksa bize mi öyle gelir?

Home, I’m Darling ve Breathing Corpses gibi ödüllü oyunların yazarı Laura Wade’in kaleminden çıkan Other Hands, ilk kez 2006’da Londra’da Soho Theatre’da sahnelenmiştir.

Basından…

“Giderek artan teknolojik becerimiz ile duygusal güvensizliğimiz arasındaki uçurumu konu alan çok iyi gözlemlenmiş bir oyun.” – The Guardian

“Özellikle daha genç izleyici kitlesini kendine çekecek bir oyun. Sahnedeki bir ya da daha fazla karakterle kolayca kendilerini özdeşleştirebilirler.” – British Theatre Guide

“Laura Wade’in kötüye giden uzun süreli ilişkilerle ilgili bu dört kişilik oyunu, gayet sıradan görünmesine rağmen inanılmaz derecede etkileyici bir hâl alıyor. İnsanların, zırhlarındaki zayıf noktaları bir anda göz önüne sermesiyle sizi şaşırtıyor. Hayley ve Steve’in ellerindeki sembolik uyuşma, parmaklarının ızdırapla kasılması, son derece dokunaklı ve hiç abartıya kaçmıyor.” – Independent

“Nükteli ve dokunaklı anlarla bezeli, özgün ve etkileyici bir oyun.” – CurtainUp

“Muhteşem gözlemlenmiş, dokunaklı ve komik.” – The Stage

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Laura Wade

Yazar : Laura Wade

Eda Söylerkaya Atalay

Çevirmen : Eda Söylerkaya Atalay

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde / 14 sahne

Oyuncu Bilgisi : 2 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön