Açık Ev

2014 Lucille Lortel En İyi Oyun Ödülü
2014 Obie Ödülü – Oyun Yazarı (Will Eno) & Yönetmen (Oliver Butler)
2014 Drama Desk Özel Ödülü

Evi yuva yapan, içindeki insanlardır…

Sık görüşmeyen bir aile, anne ve babanın evlilik yıl dönümü nedeniyle bir araya gelir. Olumsuz ve sivri dilli bir baba, samimi olmaya çalışan mesafeli bir anne, kendi hâllerinde yaşayan iki yetişkin çocukları, görmezden gelinen bir amca ve elbette içinde yaşayanlarla hayat bulan bir EV.

Ailenin köpeğinin kaçması, babanın iğneleyici yorumları, söylenen ve söylenemeyen sözler yüzünden ortam iyice gerilir. Bu sırada aile fertleri çeşitli bahanelerle teker teker ortadan kaybolmaya başlar. Sonrasında ise olaylar hiç tahmin edilmeyen bir boyut alır.

Aile içindeki oturmuş dinamiği nükteli bir şekilde anlatan oyun, giderek daha umut verici bir atmosfere doğru ilerliyor. Kan bağı, görevler, miras ve sorumluluklarla ilgili ardı arkası kesilmeyen soruları cevaplamaya ve ezelden beri çözülememiş sorunları iki saatte çözmeye çalışan sıradan bir aile oyunu değil. “Bir şeyler gerçekten değişebilir mi?” sorusunu sıra dışı ve sürprizli bir şekilde işliyor. Will Eno, kendine özgü üslubu ve mizah anlayışıyla eğlenceli bir oyun ortaya çıkarıyor. Açık Ev üzerine de şunları söylüyor: “Açık Ev ile ilgili birçok farklı yorum duydum. Kimilerine göre bir ailenin içine doğduktan sonra, zamanla belki bir eş ya da sevgi dolu dostlar sayesinde kendini daha mutlu, yeni bir ailenin içinde bulmanın hikâyesiydi. Kimilerine göre depresyonla ilgiliydi; depresyondayken dünyanın havasız, hareketsiz ve görünüşte değişmeyen bej bir oda gibi gelebildiğini, sonra yavaşça açılmaya başlayarak mucizevi bir şekilde renkli ve umut verici bir şeye dönüştüğünü anlatıyordu. Başka biri, kendi aile fertlerinin birbirleriyle empati kuramamasının komik ve dolayısıyla “bir nevi şifa verici” bir tasvirini gördü. Bir başkası, hepimizin dâhil olduğu son derece gerçekçi Darwinci sürecin, yani bir an buradayken aniden yok olup yerimizi başkalarına bırakmamızın somut ve hakiki bir örneği olduğunu söyledi. Biri Çoklu Evren Kuramı ile ilgili bir video gönderdi, başka biri reenkarnasyondan söz etti ve “Ya başka türlü olsaydı?” türünden bir trajedi gördü.”

Ödüllü oyun Açık Ev, ilk kez 2014 yılında New York’taki Signature Theatre’da ve daha sonra 2017’de Londra’da sahnelendi. Yazar Will Eno, Türkiye’de de sahnelenmiş olan Thom Pain adlı oyunuyla 2005 yılında Pulitzer ödülü finalisti olmuştu.

“Bay Eno son on yıldır Amerikan tiyatrosundaki en önemli ve özgün seslerden biri olarak kendini kanıtladı. Tarzıyla bir kere karşılaşan birinin onu unutması mümkün değil. İğneleyici mizah içeren, dilin ilginçlikleri, zenginliği ve anlamla olan ince ilişkisiyle derin bir bağ içindeki oyunları, ayrıca varoluşun temelindeki yalnızlığa karşı köklü bir farkındalık ve hüzünlü bir şefkat ile bezeli.” – The New York Times

“Will Eno’nun geçimsiz ailelerle ilgili oyunu, bolca nükte ve algı içeriyor.” – New York Daily News

“Mantığa olduğu kadar duygulara da hitap eden bir oyun. Ve bıraktığı his içinize işliyor.” – NorthJersey.com

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Will Eno

Yazar : Will Eno

Eda Söylerkaya Atalay

Çevirmen : Eda Söylerkaya Atalay

Tür : Komedi-Dram

Bölüm : Tek perde / 90 dk

Oyuncu Bilgisi : 3 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön