Narnia Günlükleri “Aslan, Cadı ve Dolap”

 

Narnia Günlükleri, çocuklar için yedi kitaplık bir fantastik roman serisidir. Kitap olarak çok geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmış seri, radyo, televizyon, sinema ve tiyatro dallarında da kullanılmıştır. Serinin her romanında hayvanların konuşabildiği, sihrin olduğu Narnia’da, ayrı ayrı çocuk karakterlerin, iyi ve kötü ile savaşındaki maceraları anlatılmaktadır.

“Aslan, Cadı ve Dolap” oyununda, savaş sırasında Londra’daki evlerinden kırda yaşayan bir Profesör’ün evine gönderilen dört kardeşin maceraları anlatılmaktadır. Kardeşler, evde buldukları bir dolaptan karla kaplı Narnia ülkesine geçerler. Beyaz Cadı’nın hüküm sürdüğü ülkedeki kötü büyü, ancak dört insanoğlunun tahta oturmasıyla bozulacaktır. Zalim Beyaz Cadı’ya karşı Aslan’la birlik olup iyinin tarafında, kötüye karşı savaşan çocuklar sayesinde, ülke, lanetten kurtulur ve tekrar bahar olur. Çocuklar, yıllar sonra dolaptan geçerek Profesör’ün evine döndüklerinde zamanın hiç geçmediğini ve hala çocuk olduklarını fark ederler. Kim bilir belki de bir gün, Narnia’ya dönüp tekrar maceralarına devam edebileceklerdir.

Çevirmenin notları :

İyi-kötü savaşında iyinin her zaman galip geleceği ana fikrini veren oyun, gerek kostüm tasarımında sunduğu hayal gücüne açık tasarım anlayışıyla, gerekse dekorda sunduğu çoklu mekân anlayışıyla görsel açıdan pek çok olanağa sahiptir. Ayrıca, jazz altyapısında bestelenmiş, geniş yaş aralığına hitap eden müzikleri, koreografide de pek çok olanak sunmaktadır. Bu anlamda oyun, hem verdiği mesaj hem taşıdığı görsellik hem de etkileyici müzikleriyle ilgi çekici bir prodüksiyona olanak verecek özelliktedir.

 

 

Yazar : C.S. Lewis
Uyarlayan : Irita Kutchmy
Müzik : Irita Kutchmy
Tür : Çocuk Müzikali
Bölüm : 2 Perde
Oyuncu adedi : 7 Erkek – 6 Kadın – Karakterlerin 4’ü çocuktur.
(Ayrıca, hayvanlar ve yaratıklardan oluşan koro)

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Ankara Devlet Tiyatrosu (2009-2010)

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu (2017-2018)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yazar : Clive Staples Lewis

Çağman Pala

Çevirmen : Çağman Pala

Tür : Müzikal

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 7 E – 6 K

2017-2018 Kategorisine Geri Dön