Öğle Kahvesi (Bir Anne Oğul Hikayesi)

 

Anneler ve oğulları üzerine evrensel bir hikaye.

Haziran 2021’de Zagreb’de dünya prömiyerini yapan oyun Zagreb’de tipik bir şehir kafesinin terasında/bahçesinde geçer. 1998 Baharı ile 2019 sonbaharı arasında bir anne oğulun öğle saatlerinde buluşmalarına tanıklık ederiz.

Haziran 2021’de Zagreb’de dünya prömiyerini yapan oyun, 1998-2019 yılları arasında öğle saatlerinde bir kafede buluşan farklı karakterlere sahip bir anne ile oğulun ilişkisini anlatıyor. Son derece tanıdık gelebilecek evrensel bir aile hikayesi. Kuşak farkının yanısıra, farklı bakış açılarına, farklı karakterlere sahip bir anne oğul olan Vera ve Luka, Vera çalışmaya devam ettiği sürece öğle tatillerinde bir kafede buluşurlar.

Yıllar geçtikçe pek çok istenmeyen durumla karşılaşan ikili arasındaki ilişkinin dinamiklerinin değişimine tanıklık ediyoruz. Birbirleriyle ilişkilerinde yaşananlara verdikleri tepkiler ve farklı düşünce yapılarıyla fikir ayrılıklarına düşseler bile birbirlerine ayna oluyorlar. Annenin emekli olduğu güne dek devam eden buluşmaları, oğulun öğrencilik yıllarından, çocuklu sorumluluk sahibi bir erkeğe dönüşüm sürecini içeriyor.

Anne Vera eşinin onu terkedip boşanmalarının ardından işiyle meşgul ve oğluna düşkün bir kadın olarak yalnız yaşar. Eski eşinin daha genç bir kadın uğruna onu terketmiş olmasını sindirmekte zorlanır. Eski eşi diğer kadınla evlenecektir. Vera başta oğlunun o kadınla görüşmesini istemese de çaresiz kabullenir. Yıllar içinde oğlunun kadın seçimlerini onaylamasa da farklılıklarına rağmen birbirilerine destek olurlar. Oyunda bahsi geçen tarihler toplumu etkileyen dönemler olmasına rağmen ikili buluştuklarında yalnızca kişisel konulardan bahsederler. Vera otoriter bir kadındır ve oğlunun gönül ilişkilerine biraz sahiplenici yaklaşır. Bilim adamı olarak imrenilecek bir kariyere sahip olan Luka annesinin egemenliğinden muzdariptir ancak herşeye rağmen annesini sever, uzlaşmaya çalışır.

Oyun yirmi yılda ikilinin hayatındaki dönüm noktalarına, yaşananların ilişkilerini nasıl etkilendiğine tanıklık ederken bir yandan kendi deneyimlerimizi ve benzer gözlemlerimizi hatırlatarak gülümseten keyifli bir komedi.

Yazar Miro Gavran Hakkında:

3 Mayıs 1961 Zagreb doğumlu yazar Miro Gavran kuşağının en üretken ve tanınmış yazarlarındandır. Üniversite eğitimini Tiyatro, Sinema ve Televizyon bölümünde dramaturgi alanında tamamlayan Miro Gavran’ın ilk oyunu 22 yaşında yayınlanmıştır. İlk olarak dramaturg ve yönetmen olarak 1993 yılında Zagreb’de ünlü ITD Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır.

Kısa hikayeleri, romanları ve oyunlarıyla tanınan ve hem ülkesinde hem de dünya genelinde evrensel temalı eserleriyle sevilen yazarın eserleri 40’dan fazla dile çevrilmiş ve eserleri Hırvatistan dışında ABD, Rusya, Almanya, Polonya, Hindistan, İsrail, Bulgaristan, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Slovenya, Brezilya, Macaristan, Avusturya, Japonya gibi pek çok ülkede 400’ü aşkın tiyatro tarafından sahnelenmiştir.

Eleştirmenlerin ve seyircilerin büyük beğenisini kazanan eserlerinde yaşamdan olaylara mizahi bir bakış açısıyla yaklaşan yazarın karakterleri yaşayan, canlı karakterlerdir ve evrensel temaları sayesinde çok farklı kültürlere de hitap edebilmekte bu yüzden tüm eserleri farklı ülkelerde sahnelenmektedir. Miro Gavran hem ülkesinde hem de yurtdışında oyunları en çok sahnelenen yazarlar arasındadır.

Oyunlarının yanısıra 10 çocuk ve gençlik kitabı ve on romanı yayınlanmış ve eserleri 40 dile çevrilmiştir. Ulusal ve Uluslararası yirmiyi aşkın ödüle sahip olan yazar 2002 yılında oyuncu eşi Mladena Gavran ile Gavran Tiyatrosu’nu kurmuştur. Çiftin oğulları Jakov da oyuncudur. 2003 yılından itibaren kendi ülkesi dışında Slovakya’da adına düzenlenmeye başlanan GavranFest adlı uluslararası tiyatro festivali tüm dünyada bir ilktir. Trnava Slovakya’da başlayan Festival ardından 2013 yılında Krakow Polonya’da, 2016’da Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da, 2019’da Almanya Augsburg’da, ve 2020’de Sırbistan Belgrad’da gerçekleştirilmiştir.

Yazarın (Lutka-The Doll) “Bebek”, (Muz moje zene-My Wifes Husband) “Karımın Kocası” ve (Savršeni Partner-The Perfect Partner) “Mükemmel Partner” oyunları da dilimize çevrilmiştir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Miro Gavran

Yazar : Miro Gavran

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön