Bir Aşk Hikâyesi

 

Köklü ve zengin bir aileden gelen Oliver aile geleneğini devam ettirerek kendisinden öncekiler gibi Harvard Üniversitesi’nde hukuk okumaktadır. Bir gün Radcliffe Koleji’nde müzik öğrencisi olan işçi sınıfından Jennifer’a aşık olur. Çift evlenmeye karar verir, ancak Oliver’ın babası bu evliliğe onay vermez ve oğluna evlendiği taktirde maddi desteğini çekeceğini söyler. Oliver’ın, babasının desteği olmadan Harvard’a devam etmesi çok zordur. Hayata sıfırdan başlamak zorunda kalan yeni evli çift zor koşullar altında yaşasalar da çok mutludurlar. Bu arada çocuk istedikleri halde gebe kalamayan Jennifer’ın yapılan tetkikler sonucunda kan kanseri olduğu anlaşılır. Jennifer’ın yakalandığı bu ölümcül hastalık hayatlarını derinden sarsacaktır.

 

Erich Segal’ın bu romanı aynı zamanda sinemaya da uyarlanmış ve ülkemizde olduğu gibi gösterime girdiği her yerde rekorlar kırmış, yüz milyonlarca insan tarafından izlenerek kült filmler arasına adını yazdırmıştır. Romandan ve filmden 40 sene sonra yapılan bu müzikal uyarlama; zamansız, çarpıcı ve hüzünlü hikayeyi tiyatro sahnesine taşıyor.

2010 yılında İngiltere West-End’de gösterimlerine başlayan müzikal 2011 Laurence Olivier Ödüllerinde; En İyi Müzikal, En İyi Aktör ve En İyi Aktris dallarında adaylıklar kazanmış ardından 2012 yılında Amerika’da Off-Broadway’de sahnelenmiştir. 2013’te Hollanda ve Rusya’da 2014’te Brezilya’da 2016’da İtalya’da ve son olarak da 2017’de Almanya’da sahnelenen eser seyircilerden büyük ilgi görmektedir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Stephen Clark

Yazar : Stephen Clark

Uyarlayan : Stephen Clark

Beste/Müzik : Howard Goodall

Taner Tunçay

Çevirmen : Taner Tunçay

Tür : Müzikal

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 7 E – 6 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön