Aktarmada Kayıp

“Pasaport bir insanın en değerli parçasıdır” (Bertolt Brecht)

Bir kadın ve bir adam uluslararası bir havaalanının aktarma alanındalar. İkisi de hem yolculuklarının  hem de hayatlarının tam ortasında. Zor kararlar alıp, farklı bir ülkede yeni bir hayata başlama        arzusundalar. Birbirlerini tanımıyorlar ama kader onları çoktan birbirine bağlamıştı bile. Bir kargaşa esnasında hırsız çantalarını, cep telefonlarını, cüzdanlarını ve pasaportlarını, yani kimliklerini çalar.

İkisi için de dünya bir anda durur, yolculuklarına devam edemezler. Aktarma alanında mahsur kalırlar, çünkü pasaportları olmadan ne devam edebilirler ne de geri dönebilirler. Kadın bu çıkmazın içinde olmaktan korkarken, adam başlangıçta keyif alır. Ne de olsa nihayet tüm sorumluluklarından ve yaşam yükünden kurtulmuştu.

İkisi de zorunlu olarak yaşamlarını ve hedeflerini irdelemeye başlar: bambaşka bir ülkeye gitmekteki amaçları neydi? Nelerden vazgeçmişlerdi?

Çevirmenin notları :

Oyun arafta kalan iki kişinin hikayesine odaklanıyor. Oyuncular olanları ve kendilerini nefes nefese anlatırken, bizi de kafamızdaki soruyla karşı karşıya bırakıyorlar: Beni ben yapan nedir?

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Sebastian Seidel

Yazar : Sebastian Seidel

Serpil Çalışkan Kirazpınar 

Çevirmen : Serpil Çalışkan Kirazpınar 

Tür : Drama

Bölüm : Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön