Limbo

 

Gizli bir görev için bağımlılıkla mücadele eden bir kliniğe yatan gazeteci Viktoria büyük bir haberin peşindedir. Söylenenlere göre, klinik özellikle de anonim kalmak isteyen tanınmış insanlar tarafından tercih edilmektedir. Ancak hayal ettiği o büyük habere konu olacak bu ünlüler yerine, Viktoria birbirinden çok farklı sosyal sınıflara ait bağımlı kadınlar ile tanışır.

Millan: Dağılmış hayatına katlanabilmek için “kırk yıldır kendi kendini tedavi eden” ve yine sarhoş olduğu bir anda az kalsın torunlarını öldüren bir soylu. 

Lolo: Çocuklarını “beş yıl, altı ay ve dört gündür görmeyen” uyuşturucu bağımlısı bir “vaiz”.

Kim: Sarhoş olduğu sayısız zamanlarda cinsel saldırılara maruz kalmış, ama kendisi de saldırgan davranışta bulunmuş bir genç.

Hanna: Bir akşam sarhoşken kızının erkek arkadaşını arabasıyla ezerek öldüren ve kendi sonunu hazırlayan orta halli bir avukat.   

Viktoria bu kadınların hikayelerini öğrenirken, kendi bağımlılıklarının yarattığı sonuçlarla da karşı karşıya gelecektir. Kliniğin terapisti Betty ve hasta bakıcısı Bill geçmişte yaşadıkları kendi tecrübelerinden de yola çıkarak hastalara yol gösterecek, bazen de kendi yollarını kaybedeceklerdir.  

Çevirmenin notları :

LIMBO, yere paralel konmuş sopaların altından değmeden, düşürmeden geçilen, ciddi bir beden hakimiyeti gerektiren bir dans türüdür. Dante’nin LIMBO’su ise Cennet ile Cehennem arasında Inferno olarak adlandırdığı Araf’ta bulunan dokuz katmandan ilkidir. 

Her iki anlam da Garpe’nin oyunu ile örtüşür. Ya bağımlılıklarını kabul edip tedaviye razı gelecekler, ya da hasta oldukları gerçeğini ret edip, tedaviye yanaşmayacaklar. Tedaviyi kabul ettiklerinde ise iradeli olmak tek başına yeterli gelmeyecektir.  İyileşme süreçleri için özellikle de yoksunluk dönemlerinde iradenin yanında beden hakimiyeti de büyük bir önem teşkil edecektir. 

 

Yapıt Hakkında

Margareta Garpe

Yazar : Margareta Garpe

Serpil Kirazpınar

Çevirmen : Serpil Kirazpınar

Tür : Dram

Bölüm : İki perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 6 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön