Çılgın Kurbağalar

 

1990, New York.
Bir psikoloji öğrencisi, büyükbabası Eugène ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki eylemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için emekli bir doktor olan Stanislaw'ı ziyaret eder.

1940, Rozwadów, Polonya.

İki genç doktor, Eugène ve Stanislaw, Nazileri kandırmak ve tehdit altındaki tüm sakinlerin sınır dışı edilmesini önlemek için ustaca bir plan yaparlar... Ancak hileleri kısa sürede Üçüncü Reich saflarında şüphe uyandırır ve iki arkadaş, inşa ettikleri iskambil evinin üzerlerine çökmesini önlemek için yaratıcılıkta birbirleriyle yarışmak zorunda kalırlar.

İki dönem arasında gidip gelen bu hikayede, karakterler baş döndürücü bir komplonun kırılgan işleyişine kapılır.

Çevirmenin notları :

Gerçek olaylara dayanan bu hızlı tempolu tiyatro komedisi, 1940 yılında bir aşı taktiğiyle binlerce insanın hayatını kurtaran iki genç Polonyalı doktorun yaşanmış olağanüstü hikâyesini anlatıyor.

Etik ve direniş kavramlarını somutlaştıran bu son derece güncel, eleştirmenlerce beğenilen kısa oyunun incelenmesi, birey ve iktidar, tiyatro ve tarih arasındaki bağlantıyı keşfetmek için bir fırsat sunuyor..

Oyun Fransa’da  Molières (2019) ödüllerinde ; En iyi Oyun ,En İyi Yazar ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülmüştür.
 

Yapıt Hakkında

Mélody Mourey

Yazar : Mélody Mourey

Ebru Kara

Çevirmen : Ebru Kara

Tür : Dram - Komedi

Bölüm : Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 10 E - 6 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön