Körler

Bir ada. Ormanda gece. Adadaki bir yurtta kalan ve hepsi kör 6 erkek ile 6 kadın, kılavuzları yaşlı rahip tarafından gezintiye çıkarılmışlardır. Bir ara ekmek ve su bulmak için grubun yanından ayrıldığı düşünülen yaşlı rahibin bir türlü geri dönmeyişi, oldukları yerde oturakalmış olan körler grubunu giderek tırmanan bir kaygı ortamına sürükler. Oyun, gece vakti bir ormanda kılavuzunu yitirmiş 12 körün kaderle başbaşa kaldıkları çaresiz, dağınık, kaygılı bir arayış sürecini yansılar. İçine düştükleri tehditkâr ortamın, körler tarafından algılanmasındaki farklılıklar ve iletişim yoksunluğu, korkuyu adetâ bir lânet sarmalına dönüşür. Sürekli tartışan, akıl yürüten ve çare bulmaya çalışan grubu, sonuçta tatsız bir sürpriz beklemektedir.

“Körler” oyunu, Maeterlinck’in görünmez olanı sesler, sözcükler ve tavırlarla görünür kılma yolunda bir girişimi olarak değerlendirilir. Dramatik bir şiirsellikle örülmüş, ürkünç çizgiler taşıyan, büyülü, duyarlı, oldukça karanlık, ama bütüne bakıldığında yine de şefkatle kucaklayan bir başyapıt.

Maurice Maeterlinck (1862-1949) yaşadığı dönemde “Belçika’nın Shakespeare’i” olarak nitelendirilmiş bir şair ve oyun yazarıdır. Sembolizm akımının paydaşlarından sayılan yazar, 1910 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne değer görülmüştür.

Oyun ilk kez Aralık 1891’de “Théâtre d’Art Paris”de sergilenmiştir.

 

Yapıt Hakkında

Maurice Maeterlinck

Yazar : Maurice Maeterlinck

Yücel Erten

Çevirmen : Yücel Erten

Tür : Dram

Bölüm : Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 6 E - 6 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön