Kurtlar Sofrası

 

Vahé Katcha’nın aynı adlı romanından (Le Repas des fauves) Julien Sibre tarafından sahneye uygulanan “Kurtlar Sofrası”, hayati tehlikeyle karşı karşıya kalan insanoğlunun kendini kurtarmak uğruna en sevdiklerini bile feda etmekten çekinmeyeceği gerçeği üzerine kurulmuştur.

Oyun, 2. Dünya Savaşısında, Fransa’nın yarısının Alman işgali altında bulunduğu dönemde geçmektedir. Sophie’nin doğum günüdür, bir kitapçı olan eşi Victor’la yaşadığı, Paris banliyösündeki apartman dairelerine davetli gelen beş arkadaşlarıyla kutlama yapacaklardır. Davetlilerden Françoise savaşta dul kalmış bir direnişçidir. Pierre ise savaşta kör olmuştur. Diğer arkadaşlar felsefe hocası biseksüel Vincent, insan hayatını ve sağlığını her zaman ön planda tutan hekim Jean-Paul ve para uğruna Almanlarla da ticaret yapmaktan çekinmeyen işadamı André’den oluşmaktadır. Kıtlıklar ve yiyecek karneleri dönemidir, yemek malzemesi ve Sophie’ye gelen hediyeler ancak karaborsadan sağlanabilmiştir.

Arkadaşların birbirleriyle dalga geçtikleri, kinayeli laflar sokuşturdukları kutlama ortamı, binanın önünde iki Alman subayın direnişçiler tarafından öldürülmesiyle alt-üst olur. Binaya giren Alman SS subayı Kaubach, gerçek katillerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla binadaki yirmi daireden ikişer rehine almaya karar verir. Bunlar büyük ihtimalle kurşuna dizilecektir.
Kitaplara çok meraklı Kaubach, alış veriş ettiği Victor’u tanır. Karısının doğum günü olduğunu öğrenince, kendine göre bir hediye olmak üzere rehineleri teslim almayı yemeğin sonuna ertelerken, aynı zamanda bu iki kişiyi kendilerinin seçmelerini ister.

Bundan sonrası kaostur! “Hiç birimiz diğerini teslim etmez!” beyanlarıyla başlayan konuşmalar, zamanla tartışmalara dönüşecek, ihanetler ortaya çıkacak, sonunda herkesin kendini kurtarmak için diğerini feda etmekten çekinmediği bir ortama sürüklenilecektir.

Vahé Katcha’nın yazdığı KURTLAR SOFRASI, Julien Sibre tarafından tiyatroya uygulanmış ve sahneye konmuştur. Oyun ilk kez Paris’te, Théatre Michel’de, 14 Eylül 2010 tarihinde sahnelenmiş, 2011 yılında, “Özel Tiyatrolarda En Başarılı Oyun”, “Özel Tiyatrolarda En Başarılı Uygulama” ve “En Başarılı Yönetmen” dallarında Fransız tiyatrosunun en büyük ödülü olan “Molière” ödüllerini kazanmıştır.

Vahé Katcha 1928’de Halep’te doğmuş, çocukluk ve gençlik yıllarını Lübnan’da yaşamış ve 2.Dünya Savaşı ertesinde yerleştiği Paris’te sinema ve yönetmenlik eğitimi aldıktan sonra meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. 1962 yılında “Körlere Acımayın” ve “Kanserliler” başlıklı iki röportajı ile Pelman Ödülünü kazanmıştır. 20 yaşındayken yayımlanan ilk romanı “Pazarın İzmaritleri” ile roman ve senaryo yazarlığına başlayan Katcha, toplam olarak 25 roman, 2 sahne oyunu ve 15 film senaryosu yazmıştır. Romanları çok yönlü olmasına karşın hepsi takıntıların kurbanı kişileri anlatır. Yazarın hareketli, kaba davranışlar ve dialoglara dayanan yazı tarzı, eserlerine sinematografik nitelik kazandırdığından romanlarının pek çoğu ünlü oyuncuların rol aldığı filmlere konu olmuştur.
Katcha 14 Ocak 2003’te Paris’te ölmüştür.

Julien Sibre 1974’te Fransa’da doğmuş, 1996’da “École de Théâtre Les Enfants Terribles”den oyuncu olarak mezun olmuştur. Ülkesinde tanınmış bir tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen ve dublaj sanatçısıdır. Bugüne kadar rol oynadığı çok sayıda film ve sahne oyunu dışında kendisine Molière Ödülleri kazandıran “Kurtlar Sofrası” dahil sekiz oyun sahneye koymuştur.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Devlet Tiyatroları, Van (2023-2024)

  

Devlet Tiyatroları, Diyarbakır (2019-2020)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Vahé Katcha

Yazar : Vahé Katcha

Uyarlayan : Julien Sibre

Şefik Onat

Çevirmen : Şefik Onat

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde / 5 Sahne

Oyuncu Bilgisi : 6 E - 2 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön