Kuşetlide Altı Kişi

 

 

“Yolculuk 60.yılında”

1950’li ve 60’lı yıllarda Almanya’nın ekonomik büyümesinde patlama oldu ama iş gücü eksikti. 1955’ten itibaren İtalya’dan, Yunanistan ve İspanya’dan işgücü geldi. Türkiye ile de 1961’de İşgücü Alımı Anlaşması imzalandı.

Türkiye’den Batı Almanya’ya ilk işçi kafilesi 1961 yılı Kasım ayında Sirkeci tren garından uğurlanmıştır. 2021 Yılı ilk işçi göçünün 60. Yılı olacaktır.

 

 

 

 

“Kuşetlide Altı kişi” oyunu bir kuşetli kompartımanında 1961 senesi Kasım ayında Almanya için yola çıkmış, daha önce birbirlerini tanımayan farklı karakterdeki altı Türk işçisinin gördükleri düşü ve altmış yıllık süreçte düşten nasıl uyandıklarını kurgulayan dinamik bir akışa sahip tiyatro çalışması. Beklentilerini, düş kırıklıklarını, kavgalarını, mutlulukları ve acılarını aileleriyle birlikte her insan gibi eksiksiz yaşayan ve veda eden altı emekçi.

“Kuşetlide Altı Kişi” oyunu altı genç insanın kuşetlide geçirecekleri üç günlük tren yolculuğunu zamanda sıçramalarla altmış yıl ile birleştiriyor ve Münih garında son buluyor, aynı yerde iki farklı final sahnesiyle.

“….Ama bazen de düş gören insan kendi kendini uyandırarak gördüğü düşe son vermeye çalışır…..” – Yedinci adam, John Berger, Jean Mohr.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Melih Esen Cengiz

Yazar : Melih Esen Cengiz

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 15 E - 10 K - 1 veya 2 Ç (zorunlu değil) - oyuncular birden fazla rol üstlenebilirler     

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön