Kötü Bir Gün

 

Evliliğini yeni sonlandıran ve aile apartmanına  geri taşınan psikolog Erdem, kimsenin yaşamadığı bu üç katlı dededen kalma apartmanda, biraz kendi başına kalmak ve ruhen toparlanmak niyetindedir. Taşındığı gecenin ertesi sabahı kapısı çalınır ve apartmanın kapıcısı kendini tanıtmak ve apartman hakkında bilgi vermek için içeri girmek ister. Apartman yöneticisi yeni ölmüş ve son kiracı da iki ay önce apartmandan ayrılmıştır. Şu ana kadar apartman işleriyle ilgilenmeyen, bu işleri annesine bırakan Erdem, artık kendini apartmanla ilgili sorumlu hissettiği için kapıcıyı içeri buyur eder.

Kapıcı içeri girer, biraz sohbet ederler. Davranışları Erdem’e normal gelmez ve bir psikolog gözüyle onu incelemeye başlar. Gitmek bilmeyen apartman görevlisi Erdem’in açık ve hatta kabaca bu durumu bildirmesiyle şaşkınlık ve üzüntü yaşar, ardından da daireden ayrılır. Erdem tam yalnız kaldım derken kapı tekrar çalınır. Gelen yine kapıcıdır fakat bu sefer üzerinde bambaşka bir kıyafet vardır ve başka biri gibi davranıyordur.

Kapıcı yine içeri girer ve artık ikisinin dairede sıkışıp kalacakları ve dozu giderek artacak olan, gerilimli bir süreç başlar.

Aile apartmanında Erdem’in hiç bilmediği bazı sırlar vardır ve Erdem kapıcı vasıtası ile bu sırlarla yüzleşirken, kendi karanlık tarafı ile de yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bir yandan da “apartman görevlisinin” bölünmüş kişilik bozukluğu ile mücadele ederek, görevlinin tehlikeli olan diğer kişiliğinden bir zarar görmeden daireden kaçmaya çalışacaktır.

Yazarın notları :

Sınıf çatışmaları, Türk toplumundaki sınıfsallıklar, keskin hiyerarşi, alt üst ilişkisi, ezilenler ve ezenler, baba oğul ilişkisi, hükmetme isteği, özgürlük ve benlik arayışı, erdem ve ahlakın gerçekte ne olduğu, otoriter Türk aile ve toplum yapısının bireyler üzerindeki etkisi, incelemesi.

 

Sahnelendiği Tiyatrolar 

Mask Sanat & Yapım, İstanbul (2023-2024)

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Gürgen Öz

Yazar : Gürgen Öz

Tür : Absürt, Kara Komedi, Gerilim

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 Erkek

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön