Kimlik

 

Başrolde Kadın ve Erkek, hayatlarını ve davalarını birleştirdikleri evde devrimci arkadaşları ile birlikte kalmaktadırlar, birlikte çıkaracakları dergi üzerine çalışılmaktadır. Arkadaşları evlilik kurumuna fikren karşıdır, ancak Kadın ve Erkek evlenirler.

Polis baskını olacağını haber alınca kadınlı erkekli arkadaş grubu evdeki tüm eşyaları ve arşivi alıp gider, ev boşalır, bomboş kalır… Geçen zaman içinde Kadın ve Erkek eczacı ve muhasebeci olarak çalışmaya başlamıştır. Eski devrimci arkadaşlarından erkek olanlar iş adamlığına soyunmuş, kadınlar ise çevreci, marjinal, feminist eğilimleri benimsemişlerdir. Aralarında yeni dönemin yeni tartışmaları başlar.

Haşmet Zeybek bu eserini bir dönem oyunu olarak kaleme almıştır. 12 Eylül darbesi sonrasında kendini “sol”da gören bir grup gencin çözülüp dağılmasını anlatır ve yeni insan modelinin inşa sürecinin en erken ipuçlarını vermektedir. Oyun, toplumun ve bireylerin “Kimlik” sorununu irdelemektedir.

“Özellikle bu oyunda dekor, her şeyi kuşatan bir elbise gibidir. Baştan sona çeşitli kılıklara girer. Çeşitli örgütsel tartışmalara, çatışmalara, ayrışmalara tanık olur. Kadın ile Erkek’i saran üçüncü bir kişiliktir, ortamdır, zemindir. Bazen ağzına kadar dolar… Bazen sadece duvarları kalır, boşalır… Bazen kazınır, bazen sıvanır, bazen boyanır… İçinde yaşanan duygulara göre renkten renge girer.” (Haşmet Zeybek)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Haşmet Zeybek

Yazar : Haşmet Zeybek

Tür : Drama

Bölüm : Üç Perde

Oyuncu Bilgisi : 9 E - 6 K