Tanrı

 

Fiziksel ve ruhsal bakımdan tamamen sağlıklı olan 78 yaşındaki Richard Gärtner, karısının ölümünden sonra daha fazla yaşamak istememektedir. Doktorlardan kendini öldürmek için bir ilaç talep eder. Tıp uzmanları, avukatlar, din adamları, etik uzmanları, politikacılar ve toplumun bazı kesimleri, doktorların Gärtner’ın intiharına yardım etmesine izin verilip verilmeyeceği konusunu sorgular.

Ferdinand von Schirach, yeni oyununda insanın ölümünü ele alır. Ve ilk oyunu »Terör« de olduğu gibi oyunun sonunda kararı seyircinin oylamasına bırakır. Hayatımız kime ait? Ölümümüze kim karar veriyor? Biz kimiz? Ve kim olmak istiyoruz?

Oyun, destekli intihar konusuna tıp etiği, hukuk ve teoloji perspektiflerinden felsefe alanında tanınmış üç akademisyenin makaleleriyle tamamlanmaktadır.

Ötenazi konusu hakkındaki gerçekleri ölçülü bir şekilde ele alan oyun 2020 yılında Almanya’da ARD tarafından filme uyarlanmıştır. Başrollerini ünlü oyuncular Lars Eidinger ve Barbara Auer’ın paylaştığı filmin ilk gösteriminden sonra ARD kanalı online ve telefon aracılığıyla bir oylama yapmıştır. Bu oylamaya katılan 546.000 seyirci Bay Gärtner‘e ölümcül ilacın reçete edilip edilmemesi konusunda görüş bildirmiştir.

Oyunun yazılmasından kısa bir süre geçmesine rağmen Almanya, İsviçre ve Macaristan’da 22 ayrı tiyatroda sahnelenmiştir. Aşağıdaki linkte oyunun sahnelendiği tiyatrolar ve oylama sonuçları görülmektedir :
https://gott.theater/map

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Ferdinand von Schirach

Yazar : Ferdinand von Schirach

Burcu Uygur

Çevirmen : Burcu Uygur

Tür : Dram

Bölüm : İki perde

Oyuncu Bilgisi : 8 (tüm roller hem erkek hem kadın oyuncular tarafından üstlenilebilir)

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön