George Kaplan

 

Dağılmanın tam ortasındaki gizli bir aktivist grubu, televizyon dizisi projesi için konsept arayışında olan bir senarist ekibi ve ülkenin iç güvenliğini tehdit eden tehlikeyle karşı karşıya bulunan çok güçlü bir derin devlet arasındaki bağ nedir? Tek bir isim: GEORGE KAPLAN. Ancak söz konusu olan aynı mı yoksa üç farklı yabancı mı? Farklı yollar çiziliyor, üç kısım arasında birçok ilişki yöntemi seyirciye açılıyor. Yavaş yavaş üç hikâye arasında ortak noktalar ortaya çıkarak birbirine yakınlaştırıyor ve daha karmaşık bir bağlantı ağı örüyor.

George Kaplan; üç bölümden oluşan çoklu anlatımsal bağların olduğu bir oyundur. Efsane ve öykülerin siyasi sorunları üzerine bir oyun. Kahvenin ve de biranın toplantıların düzgün işleyişindeki rolü üzerine, Hollywood’un küresel jeopolitik temsilimizdeki etkisi üzerine, Alfred Hitchcock’un uluslararası bir komploya katılımı üzerine, bilgi savaşı ve kalabalıkların manipülasyonu üzerine, insanlığı kurtarabilecek bir tavuk üzerine, dünyanın çehresini değiştirebilecek bir isim üzerine olan bir oyundur.

George Kaplan’ın dramaturgisi ve doğrusal olmayan anlatım yapısı, olası sahnelerin çeşitliliğini aksettirmekle beraber gerçek ile kurgu arasındaki karmaşık ilişkileri de resmetmektedir. Kurgu ilişkileri üzerine olan bu komedi; politikayla birlikte, seyirciyi tek bir ismin evrensel kaosun yansıtıcısına dönüştüğü sonsuz bir sarmala sürüklemektedir.

Gerçek ile kurgu arasındaki sürtüşmelerin hastası olan oyuncu, yazar ve yönetmen olan Frédéric Sonntag; üç bölümlük bir oyun sermek için kimlik bozukluğu olan bir olmayan-karakterin portresini ortaya çiziyor.

George Kaplan yazarın Türkçeye çevrilen ilk ve tek oyunudur.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Frédéric Sonntag

Yazar : Frédéric Sonntag

Burak Üzen

Çevirmen : Burak Üzen

Tür : Kurgusal Politik Komedi

Bölüm : 3 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön