Frankenstein – 32 Kısım Tekmili Birden

 

 

Hatırlayacaksınız: Özgüveni aşırıya kaçmış iki şuursuz oyuncu, başka kimseye ihtiyaç duymadan, Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i oynayabileceklerini düşünmüşlerdi: “Size Özel Hamlet” ya da İstanbul’da Baba Sahne’deki versiyonuyla “Bir Baba Hamlet”… İşte o iki şaşkın, yine aynı cansiperane cesaretle, bu kez dünya edebiyatının klasikleri arasında yer alan Mary Shelley’in “Frankenstein” romanını oynamaya soyunuyorlar. Doktor Frankenstein’ın ‘yaratmayı başardığı’ yaratığın, aradığı sevgiyi bulamadığı için bir canavara dönüşmesinin öyküsünü. Eski bir öykü olmakla birlikte, yakın zamanda şiddetle güncelleşen bir öykü.

İki ahbap çavuştan sürekli bilgiç ve başat durumda olan oyuncu-yönetmen, yapay zekânın ve robotların yakında insanlık için bir tehlike oluşturabileceğini vurgulamaya çalışıyor. Her fırsatta şarkı söyleme heveslisi, naiv partneri ise, gelgit akıllı halleriyle ona ayak uydurma çabasıyla debeleniyor.

Gelgelelim yine yeterli prova yapılmadan seyircinin karşısına çıkılmıştır. İki oyuncu, onca rolü nasıl oynayacak? Canavar sahnede nasıl yaratılacak? Asıl önemlisi o ucube canavarı kim oynayacak?

Ah ile vah ile, küçük kişisel alınganlıklar ve çatışmalarla yürüyen oyun, ’32 Kısım Tekmili Birden’ olarak ve fakat can havliyle sona ulaşır.

 

 

2 erkek için yazılmış oyun, sevgi, ölüm Frankenstein, ailesi ve seri katil Canavar etrafında dolaşarak, yaklaşık 90 dakika sürecek bir kahkaha fırtınasına aday görünüyor.

Alman yazar Sebastian Seidel, yine bir yandan komik olanın tadını çıkarırken; bir yandan da tiyatro yapma aşkının, başdöndürücü güzelliğine ve aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor…

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Devlet Tiyatroları, İstanbul (2023-2024)

 

Tatbikat Sahnesi, İstanbul & Ankara (2021-2022)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Sebastian Seidel

Yazar : Sebastian Seidel

Yücel Erten

Çevirmen : Yücel Erten

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 Erkek

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön