Emilia

 

1611’de Emilia Bassano, radikal, feminist ve ‘yıkıcı’ addedilen bir şiir kitabı yazdı. İngiltere’de bir kadın tarafından yazılmış ilk yayınlanan şiir koleksiyonlarından biriydi. Emilia Bassano hakkında bildiğimiz az şey, Shakespeare’in Sonelerinin ‘Karanlık Leydisi’ olma ihtimaliyle sınırlı – ve onun öyküsünün kalanı tarih tarafından silindi.

Morgan Lloyd Malcolm, 2020 Olivier Ödülleri’nde Noel Coward En İyi Eğlence veya Komedi Ödülü’nü kazanan bu canlı, esprili oyunu yaratmak için Bassano hakkında bildiklerimizi ve şiirlerini kullandı.

“Havai fişek gibi bir oyun… tarih ve devrimin zekice bir karışımı” – Times

“Tutkulu bir çağrı… tarihten silinmiş ya da seslerini duyurmak için amansızca savaşmak zorunda kalmış sayısız yaratıcı kadının heyecan verici bir hatırlatıcısı” – Evening Standard

“Tedbirli bir tarih dersinden ziyade tutkuyla düşünülmüş bir manifesto… Shakespeare’s Globe tarihinde bir dönüm noktası” – Independent

Çevirmenin notları ;

Olağanüstü bir kadının hayatı isyankar ve esprili bir şekilde geri alış öyküsü. Bu heyecan verici oyunda, Emilia ve kız kardeşleri, tutku, öfke, kahkaha ve şarkıyla yüzyıllar öncesinden günümüze uzanıyor.

Yazarın notu: “Bu oyun, çeşitlilik açısından zengin bir kadın oyuncu kadrosu tarafından oynanmak için yazılmıştır. Bu göz ardı edilirse aynı oyun olmayacaktır.” Bu nedenle yazar, erkek rollerinin de kadın oyuncular tarafından canlandırılmasını tavsiye ediyor.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Morgan Lloyd Malcolm

Yazar : Morgan Lloyd Malcolm

Hasret Güneş

Çevirmen : Hasret Güneş

Tür : Komedi, Kara Mizah

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 8 E – 19 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön