Dördüncü Ay

 

Tüm uyarılara rağmen İsveçli bir gençle birlikte olan ve ondan hamile kalan Alina, törenin ezici baskısı altında kalan ağabeyi Josef tarafından “namusunu temizlemesi” amacıyla öldürülür ve hapse girer. Alina, ağabeyinin sekiz yıl kaldığı hapiste, serbest kalacağı sabahın gecesinde gelir. Ve ağabey-kardeş konuşmaya başlar…

Törenin bireyi, grupları ve mekânı aşan gücü ve baskısı, kız kardeşini öldürmekle görevlendirilmiş Ağabey’de simgeleşir. İsveç’e göç etmiş Türk bir ailenin son üyeleri de olsalar bağlı oldukları kültürün, geleneğin, toplum yapısının ve idealinin dışına çıkamazlar. Ağabey, hem törenin taşıyıcısıdır, hem değildir; hem kız kardeşini öldürmek ister, hem istemez; hem sevgi doludur, hem de nefret. Töre, içeriden ve dışarıdan onları kuşatmıştır. Ağabey’i kuşatan başka bir duygu daha vardır: Kız kardeşine duyduğu sevgi ve koruma… Tüm bunlar Ağabey’i sıkıştırır, sıkıştırır… Ağabey, kız kardeşini öldürebilecek midir? Kız kardeş ağabeyini özgür bırakabilecek midir?

Oyun, İsveç’in Uppsala şehrinde babası tarafından 21 Ocak 2002’de öldürülerek namus cinayetine kurban giden Fadime Şahindal’ın yaşadıklarından esinlenilerek yazıldı. Şahindal, İsveç’te namus cinayetlerinin sembolü haline geldi ve ölümünün 10. yılında adına bir anıt dikildi. Binlerce kişinin katıldığı cenaze törenine, İsveç Veliaht Prensesi Victoria, Parlemento Başkanı Birgitta Dahl gibi İsveç’in önde gelen isimleri katıldı.

 

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Bi'iz Tiyatro, İstanbul (2022-2023, 2023-2024)

 

Devlet Tiyatroları, Antalya (2018-2019; 2019-2020, 2020-2021)

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Björn Boström

Yazar : Björn Boström

Şaziye Dağyapan

Çevirmen : Şaziye Dağyapan

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön