Gece Vakti Yaşanan Tuhaf Bir Köpek Vakası (Christopher Boone’un Sıradışı Öyküsü)

İngiliz yazar Mark Haddon’ın 2003 yılında yazdığı romanın başlığı, Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan kurgusal dedektif Sherlock Holmes’un 1892 tarihli “Gümüş Alevin Serüveni” adlı kısa öyküsündeki bir gözlemine atıfta bulunmaktadır. Kitap, Whitbread Kitap Ödülleri’nde En İyi Roman ve Yılın Kitabı, Commonwealth Yazarlar Ödülü’nde En İyi İlk Kitap ve Guardian Çocuk Kurgu Ödülü’nü kazandı. Alışılmadık bir şekilde, yetişkinler ve çocuklar için ayrı baskılar aynı anda yayınlandı. Yaklaşık 40 dile çevrilen roman uluslararası pek çok ödül aldı.

Usta yazar Simon Stephens tarafından sahneye uyarlanan oyunun dünya prömiyeri Ağustos 2012’de Londra’da National Theatre’da gerçekleştirildi. Ardından Mart 2013’de West End’e transfer olan oyun 2013 yılında 7 Olivier Ödülü (En İyi Yeni Oyun Ödülü dahil) kazandı. Ekim 2014’de Amerika’da Broadway prodüksiyonu prömiyer yaptı. İki yıl süreyle sahnelenen oyun 2015 yılında pek çok ödül kazandı. (Outer Critics Circle Award Outstanding New Broadway Play, the 2015 Drama League Award for Outstanding Production of a Broadway or Off-Broadway Play, 2015 Tony Award for Best Play, Drama Desk Outstanding Play Award.) 2017-2018 yıllarında uluslararası turne programı gerçekleştirildi.

Oyun komşularının köpeğinin ölümünü araştırmak üzere bir dedektiflik macerasına atılan 15 yaşındaki Christopher John Francis Boone’un hikayesini anlatıyor. Özel gereksinimleri olan (Otizm Spektrumunda yer alan Asperger Sendromlu) bir çocuk olan Christopher’ın bakış açısından yaşamına tanıklık etmek çarpıcı olduğu kadar düşündürücü bir deneyim yaşatıyor. Dünyayı algılayışı, kendini ifade edişi farklı olan ve duyguları ayırt etmekte zorlanan Christopher mantık ve matematik yardımıyla yaşamaya çalışır. Rutine ve düzenine sadıktır. Hayal gücü geniş olan Christopher’ın pek arkadaşı yoktur ama rehber öğretmeni Siobhan onunla arkadaşı gibi ilgilenip dünyayı algılamasına yardımcı olmaya çalışır.

Christopher komşusunun köpeğini öldüreni araştırdığı soruşturmasıyla ilgili notlarından sınıf öğretmeni Siobhan’ın da yardımıyla bir kitap oluşturmaya karar veriyor. Yaşadığı mahallenin ötesini bilmese de astronot olmak isteyen, dünyanın bütün ülkelerini ve başkentlerini bilen, asal sayıları 7507’ye kadar sayabilen, matematik konusunda özel yeteneği olan ve yapboz çözmekten hoşlanan Christopher, evcil faresi Toby’yi, sadık, güvenilir bulduğu köpekleri ve dedektif Sherlock Holmes’ün maceralarını seviyor. Yabancılarla etkileşimden ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınır. Dünyası bilgisayarı, kitapları, matematik, astronot olma hayalleri, yaşadığı mahalle, babası, öğretmeni, selamlaştığı bir kaç komşu ve evcil faresinden ibarettir. Anlamakta zorlandığı metaforlardan ve kendisine dokunulmasından hoşlanmayan, sarı ve kahverengiyi sevmeyen bu genç dedektifin köpeği öldüreni arama macerası beklenmedik keşiflere yol açıyor ve hayatının akışı tamamen değişiyor.

Yazar Mark Haddon:
28 Ekim 1962 yılında Northampton, İngiltere’de dünyaya gelen yazar Oxford Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi almış ardından zihinsel ve bedensel engelli olan çeşitli yaş gruplarındaki insanlar üzerinde çalışmalar yapmıştır. Yazarlığın yanı sıra senaryo yazan ve illüstratörlük yapan yazarın ilk kitabı 1987 yılında yayımlanmıştır. O zamandan bu yana aralarında Nestle Smarties ödülüne aday gösterilen “The Real Porky Philips’in de olduğu çok sayıda çocuk kitabı yazmıştır. Mark Haddon’ın yetişkinler için ilk kitabı olan “The Currious Incident of the Dog in the Nighttime” (Türkçe çeviride adı “Süper İyi Günler” ya da “Christopher Boone’un Sıradışı Hayatı” olmuştu) 2003 yılında Whitbread “Yılın Romanı” ve “Yılın Kitabı” ödüllerini almıştır. Yazar Mark Haddon, halen Oxford’da yaşamakta ve Oxford Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

Sahneye Uyarlayan Yazar Simon Stephens :
Manchester doğumlu usta yazar Simon Stephens 1997 yılından bu yana yazdığı 33 oyun ve sahne uyarlamalarıyla oyunları en sık sahnelenen yazarlar arasında yerini almıştır. Simon Stephens York Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduktan sonra öğretmenlik sertifikasını aldı. Oyun yazarlığına başlamadan önce birkaç yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Yazarlık kariyerine Royal Court Theatre’da başlayan yazar “Genç Yazarlar Programı”nda görev aldı. İlk oyunu Bluebird 1998 yılında Royal Court Theatre’da prömiyer yapan yazar modern İngiliz Tiyatrosu’nun en önemli renklerinden biri olmayı başarmış ve eserleri National Theatre, Royal Court Theatre, Bush Theatre, Young Vic Theatre, Lyric Hammersmith gibi ikonik mekanlarda sahnelenmiştir.2017 yılından itibaren Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde yazarlık dersleri veren yazar eşi, üç çocuğu ve evcil hayvanlarıyla Londra’da yaşamaktadır. İngiltere’nin en üretken yazarlarından olan ve oyunları Avrupa ve Amerika’da sıklıkla sahnelenen yazarın Mark Haddon’ın romanından 2012 yılında sahneye uyarladığı oyun tiyatro dünyasının en prestijli ödüllerinden ikisini almıştır: 2013 Olivier Ödülleri’nde “En İyi Yeni Oyun” ve 2015 Tony Ödülleri’nde “En İyi Oyun” ödülü.

 

Yazar : Mark Haddon
Uyarlayan: Simon Stephens
Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu
Tür : Drama
Bölüm : İki perde
Oyuncu adedi : 6 Erkek – 4 Kadın 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yazar : Mark Haddon

Nedim Saban

Çevirmen : Nedim Saban

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 6 E – 4 K

2018-2019 Kategorisine Geri Dön