Cumhuriyet Yolu

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (1920) ve Cumhuriyetin (1923) 100. yılına armağan…

Oyun, Erzurum’dan itibaren Mustafa Kemal’in kurmay heyetinde bulunan Mazhar Müfit Kansu’nun tanıklığı ile Kurtuluş Savaşı sürecinin çeşitli safhalarını anlatır.

Kurtuluş Savaşı gibi çok boyutlu, çok yönlü bir tarih sürecini, tiyatro sahnesine aktarmanın zorluğu açıktır. Hele belgelere, tanıklıklara, tarihsel gerçekliğe dayalı olması istenirse.

Temelde belgelere, tanıklıklara yaslanılmış ve kronoloji gözetilmiştir. Çünkü anlatmaya yeltendiğimiz şey, tarihtir.

Tarihsel süreci, olabildiğince çok yönlü yansıtan bir sahnesel canlandırmanın olanakları aranmıştır. Çünkü tarih çok yönlüdür.
Kuru hamaset tuzağına düşmeden, gerçeklik duygusuna yaslanan bir örgü oluşturmaya çalışılmıştır. Çünkü o tarihi yapanlar da insanlardır.

Yazarın notları :

Bu belgesel oyunu yazarken, Mazhar Müfit Kansu’nun “Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Beraber” adlı anı kitabından büyük ölçüde esinlendim ve yararlandım. Ne ki Kansu’nun bir hazine değerindeki anıları, tüm evreleri kapsamıyor ve tek başına bir sahne yapıtı için yeterli olmuyordu. Dolayısıyla, Mazhar Müfit Kansu’nun tanıklığının yanısıra, başta Atatürk’ün Söylev’i olmak üzere, pek çok başka kaynağa da başvurdum.

O tüyler ürpertici, muhteşem mücadelenin 100. yılında yeni kuşaklara armağan olsun istedim.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yücel Erten

Yazar : Yücel Erten

Tür : Belgesel

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : Kadınlı erkekli geniş bir kadro

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön