İç Savaşlar

 

Yazar, bu oyunu oluştururken güncel bir Avrupa resmi yaratmak için yola çıkar. Oyunda biri Fas kökenli dört Avrupalı oyuncu, öz yaşamlarından kesitler aktarırlar. Sébastien Foucault, Johan Leysen, Sara de Bosschere, Karim Bel Kacem kendi çocuklukları, aileleri, baba(sızlık)ları, yoksunlukları, adanmışlıkları ve delilikleriyle bir evin oturma odasından seyirciye seslenirler.

Kişiselden evrensele varılan bu macerada, ortak Avrupa ütopyasının geleceği de tartışmaya açılıyor.

Çevirmenin notları :

İsviçreli yazar Milo Rau, kurduğu “Uluslararası Politik Cinayetler Enstitüsü”nde tarihi dönüm noktalarından ya da güncel insanlık krizlerinden yola çıkarak tanıklıklar, araştırmalar, röportajlar ile tiyatro oyunları, video enstalasyonları, performanslar yaratıyor. Dünyanın önde gelen tiyatrolarında oyunlar sahneleyen yazar-yönetmen, tiyatronun özüne, var olan metinlerle kurulan ilişkisine, sahnede oyuncu olmayan çocuk ya da yetişkinlerin, hayvanların kullanılmasına dek pek çok konuda tartışma yaratmaya devam ediyor.

“İç Savaşlar”, “Karanlık Çağlar” ve “İmparatorluk” oyunlarından oluşan “Avrupa Üçlemesi”nin ilki İÇ SAVAŞLAR için yazarın kitapta yer alan söyleşisinden bir alıntı:

İç Savaşlar”ın en başında henüz prolog bölümünde sorulan politik ve sosyal olarak aktif olabilir miyiz sorusu aslında bir ana tema gibi. Aynı zamanda hararetle şunu da soruyor: 2070 civarında ekolojik çöküşün yaşanacağını, kıyametin kopacağını bilerek neden mutlu mutlu günlük aktivitelerimize devam ediyoruz? Avrupa’nın bir kaleye dönüştüğünü niye görmezden geliyoruz? Haberlerde, gazetelerde, youtube’daki korkunç resimlere neden hiçbir şey yapmadan tahammül ediyoruz? Yine de şu anda mesela ekolojik kıyametin bir örneğinden etkileniyoruz. Günümüzün bu önemli politik soruları şu ya da bu biçimde her bir bireyin kişisel hikayelerine de yansıyor.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Milo Rau

Yazar : Milo Rau

Zeynep Özden

Çevirmen : Zeynep Özden

Tür : Belgesel-Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E - 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön