Bekârlar

 

İnternet üzerinden aşk buluşmaları… çöpçatanlık ajanslarının sonu! Michel ve Sylvie, nesli tükenmekte olan bu şirketlerden birinde çalışmaktadır.

Bekârlar, diğerlerine yardımcı olmak için yüreklerini ortaya koyarlar. Hatta kendilerini unutacak kadar. Artık ajansa da kimse gelmediğine göre, sonunda kendileriyle ilgilenmelerinin zamanı gelmemiş midir?

Yazdığı bu ilk oyunda, David Foenkinos’un fantezi ve mizah dolu dünyasını keşfediyoruz.

Çiftler, yalnızlık, boşanma, mutluluk endişesi (evet böyle bir şey var!) ve özellikle de aniden tango yapma sanatı üzerine düşünceler.

Konu, internetteki arkadaşlık siteleriyle rekabet etmeye çalışan ve bu nedenle de çöküşte olan bir evlilik ajansının iki çalışanını – Sylvie ve Michel – ele almaktadır. Farkında olmadan, birbirlerine karşı çok hassas bir sevgi besleyip kendi rutinlerine öylesine hapsolmuş hâldedirler ki, başkalarının duygusal yaşamına tutkuyla bağlı olmaktan kendilerininkini çoktan unutmuşlardır. Maksatları, saf olmasına rağmen, modern toplumun endişelerini anlatmaktadır: işsizlik tehdidi, iletişimsizlik, yalnızlık, çiftlerin kırılganlığı. Sadelikleri ve tazelikleriyle çekici olan bu çift, koşullar gereği kendilerini yeniden keşfeder, samimiyetleri sınanarak aralarında bambaşka bir ilişki gelişir…

“Neredeyse kapalı oturum” olan oyun, bekârlığın ve çiftlerin tüm yönlerini ele almaktadır: acı çekme, mutluluk, şüpheler, yanlış anlamalar, kıskançlık, kasıtlı olarak hafifletilmiş komik bir tonun her şeyini. Pek çok “durum komedisi” vardır ve iki kahramanın bazen yakınsak bazen ıraksak kişilikleri aracılığıyla kendimizi içinde bulmaktan zevk alırız. Her birinin sorgulamaları, baştan çıkarma, “gerçekten benden hoşlanacak mı?” belirsizlikleri, ilk aşk kem kümleri, kıskançlıklarıyla oyun ilerledikçe bir aşk hikâyesi örülmektedir. Sonuç olarak yazar bizi, yaşadığımız zamanlarla çok iyi örtüşen çok komik bir hikâyeye götürüyor: Kriz, hayatın anonimliği, internet… Ve tüm bunlarda da insanın yeri peki? Tam olarak da söz konusu bu ve biz onu yeniden keşfediyoruz.

 

 

Yapıt Hakkında

David Foenkinos

Yazar : David Foenkinos

Burak Üzen

Çevirmen : Burak Üzen

Tür : Komedi

Bölüm : Tek Perde – Yaklaşık 70 dakika

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön