Kafes

 

Kuzey İtalya’da bir endüstri şehri. Tek odalı bir evde yaşayan beş kişilik bir aile. Anne, büyük oğlu ve gelini, evlenmek üzere olan kızı ve kendini bir kafese kapattırmış olan Çehov hayranı küçük oğlu. Bu tek oda içerisinde, her şeyin görüldüğü, duyulduğu, hemen hiçbir şeyin gizli kalmadığı bir yaşam.

Kendini Çehov’la özdeşleştiren, insanları sürekli aşağılayan ve ilişki kurmaya gerek görmediğini söylerken, aslında duygusal yaralanmalardan kaçan bir genç adam. Hayattan korkan, hayatı kitaplarda yaşayan, kendini her şeyden üstün ve ayrı tutan bir adam. Kafesinin içinde kendi haline bırakılmaktan başka bir şey istemezken, başına gelenlerse inanılmaz.

Mario Fratti 1927 yılında İtalya’da doğmuş, 1963 yılında New York’a yerleşmiş gazeteci, eğitmen, tiyatro eleştirmeni ve çok verimli bir yazar. Neredeyse 70 oyunu, 20’den fazla ülkede sahnelenmiştir. Oyunlarının konularını hayatın içinden alan yazar, Kafes isimli oyununu da, bir polis araması sırasında kafeste yaşayan bir adamın bulunduğu ve soruşturma sonucunda bu tecridin adamın kendi isteğiyle olduğunun anlaşıldığını yazan bir gazete haberi üzerine yazmıştır.

 

 

Yapıt Hakkında

Mario Fratti

Yazar : Mario Fratti

Ayşe Köroğlu

Çevirmen : Ayşe Köroğlu

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 5 E – 3 K

2022-2023 Kategorisine Geri Dön