Ben İyiyim, Çok İyi...

 

Psikiyatrist  Michel’in  muayenehanesinde..,  ruh hastası Pavel ile yaşanan gelişmeler…  

Doktor’un  sonunda onu hastaneye kapatacak ruhi bunalım ve  bu bunalıma neden olan çocukluk yaşamının ortaya dökülmesi . Buna karşılık  Pavel’i doktoru öldürmeye yönelten hastalık boyutundaki  “ Ben iyiyim” inancı… Zaten oyunun özgün adı  “Bordeline”….,yani  tıpta yaşamda sorunlara neden olan bir ruh bunalımı…. Buna karşılık hasta olduğunu kabul etmeyen Pavel ile  ona  hastalığını kabul ettirmeye çalışan psikiyatrist’in  öyküsü…Oyun bu dramatik kurulum içinde  ve   gerilimler  çerçevesinde izleyiciye sunuluyor…
Ülkemizde,  özellikle de  bir çok tiyatro tarafından sergilenen “Paraya Hayır” oyunuyla tanınan Flavia Coste’nin  bu oyunu halen..,  Fransa dışında İngiltere, Almanya, Kanada ve Amerika’da da sahnelenme  çalışmaları içinde olduğu bilinmektedir..  

Flavia Coste  şöyle  diyor : 

“BORDERLINE adlı bu oyun bir hastanın geçmişte yaşadığı  ve halen de yaşantısında sürmekte olan bir cehennem azabını doktoruna karşı yöneltilen bir isyanla dile getiriyor. Böylesine paradoksal bir gelişimin öyküsünü, hasta ve doktor ilişkisi içinde, her ikisinin de birbirlerine olan ihtiyacın,  esasen bilinen gerçek varlığında aramaya çalıştım. Hayatta çoğu kez bu çelişki karşısında acaba hangisi kedi. hangisi fare sorusu sorulur. Günümüz dünyasında ve elbet hiç kuşkusuz her ülkede hemen hemen pek çok önemli konuda zaman zaman sorulan soru bu olmuyor mu ?"      

 

 

Yapıt Hakkında

Flavia Coste

Yazar : Flavia Coste

Can Kapyalı

Çevirmen : Can Kapyalı

Tür : Komedi

Oyuncu Bilgisi : 2 E - 2 K (sadece ses)

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön