Bardaki Dante

 

Ana hikaye biyolojik babasıyla ilk defa buluşacak onsekiz yaşında Yiğit adlı gencin üzerine kurgulanmıştır. Yiğit çok heyecanlıdır. Biyolojik baba yoksulluk çeken Yiğit ve annesi için umut vaad etmektedir. Oyun sırasında sık sık annnesiyle telefonda konuşur, dertleşir.

Buluşacakları mekan çıkmaz bir sokak-kısık-’taki bir bardır. Beyoğlu sokaklarında gösteriler vardır. Bar o mahaldeki tek açık yer olarak göstericilerin ve güvenlik görevlilerinin sık sık geldiği bir çeşit sığınak olmuştur. Gelenleri kapıda Barmen’in köpeği karşılar.

Biyolojik babası onunla tanışmak için bir parola belirleyip Yiğit’in annesine bildirmiştir. Yiğit oyun süresince gelecek babasını bekler ve de ona parolayı söylemesini. Bara müşteriler gelir. Yiğit hepsinden müstakbel babası diye umutlanır. Araya beklenmedik bir misafir de girer; oyunun gidişini değiştirecek Yiğit’in serseri üvey babası.

Babasını beklerken, Beyoğlu sokaklarındaki kargaşa ve barda yaşadığı hayal kırıklıkları arasında Ayşe adında bir gösterici kızla tanışır. Birbirlerinden çok hoşlanırlar.

Oyun, bara gelen müşterilerin ve Yiğit’in hayal ve gerçeklerinden çok uzak dramatik ve de sürpriz bir son ile biter.

Yazarın notları :

Hikaye hem hayalleri hem de hayatın gerçekleri arasında sıkışmış kendisine hem baba, hem rehber arayan bir gencin hikayesi.

Geri planda yetim bir çocuğun tüm özelliklerini içinde barındıran kişilik, toplumun duyarlılığı ve kayıtsızlığı tarafından sorgulanıyor. Sonunda yetim genç toplumun kayıtsızlığını sorgulasa da, üstün gelen günümüz toplumunun kendi mensubu, Yiğit’i sorgulaması ve “hayatın gerçekleri “ denilen toplumun nihai kararı. Merhamete yer olmadan.

Tek samimi ve merhametli olan belki de havlayan köpekler.

Teknik olarak oyundaki köpek gölge ve ses olarak canlandırılabilir.

Gösteriler de sis ve ses yansımaları olarak sahneye aktarılabilir.

Sahnenin küçük bir bölümü sokağa ayrılabilir.

Gözleri görmeyen karakterin bastonunun çıkardığı seslerin daha duyulabilir verilmesi
uygun olacaktır.

 

 

Yapıt Hakkında

Melih Esen Cengiz

Yazar : Melih Esen Cengiz

Tür : Dram

Bölüm : 2 perde / 7 sahne

Oyuncu Bilgisi : 9 E - 2 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön