Atlantis’i Kim Batırdı ?

 

İki Türk Atlantis’e gider ve Atlantis batar!

Tayyar ve Okan aynı mahallede büyümüş iki arkadaştır. Birbirlerine taban tabana zıt iki karakterdir. Siyasi görüşleri de zıttır. Tayyar tam bir mahalle çakalıdır. Uçan kuşa borçlanmış, tefeci ve tetikçileri peşine takmıştır. Kaçmaktan başka çaresi yoktur. Okan ise aydın bir gençtir. Sosyalist bir muhaliftir. Vicdani retçidir ve asker kaçağıdır.

Tayyar’ın hayatı, Okan’ın özgürlüğü tehdit altındadır. Tayyar, ülkeyi birlikte terk etmeyi, gemiyle başka bir ülkeye kaçıp gitmeyi teklif eder. Sosyalist Okan’ın tek şartı, gidecekleri ülkenin Küba olmasıdır. İki arkadaş el sıkışır.

Fakat gemi Bermuda Şeytan Üçgeni’nde fırtınaya tutulur. Okan ve Tayyar bir filikayla okyanusa atlamışlardır. Tam köpekbalıklarına yem olacakken boyut değiştirerek kendilerini Atlantis’te bulurlar.

Atlantis’te saygı, sevgi, erdem ve mutluluk üstüne kurulu bir yaşam vardır. Bu komünal yaşam tarzı sosyalist Okan için ütopyadır, milliyatçi – muhafazakar Tayyar için cennettir. Atlantis halkına karışmak ve onlarla birlikte yaşamak için yalnızca iki kurala uymaları yeterlidir.
1. Kimseye karışma. Kimse de sana karışmaz.
2. Adanın tıpasını çekme!

Tayyar ve Okan orada çok mutludurlar. Rüya aleminde yaşamaktadırlar. Fakat altı üstü iki kurala uymak onlara zor gelir, bir bakıma rahat batar!

Yazarın notları :

Ötekine saygı ve kültürel uyum üzerine eleştirel bir metin. Son yıllardaki zorunlu göç ve zoraki göçmen sorunları nedeniyle, alt metin olarak güncel bir oyun. Kadınların egemen olduğu Atlantis’e gelen iki erkeğin kendi egemenlik anlayışlarındaki sakatlık, güzelim uygarlığın son bulmasına yol açar.

İki baskın siyasal görüşün perspektifinden birbirine zıt görünen iki erkek, ansızın birlik ve beraberlik içinde olurlar. İkisini buluşturan ortak payda, kendi ideailini gerçekleştirerek kahraman olmaktır. Erkeklik egolarını yüceltmek için bir kahramanlığa kalkışır ve kıtayı batırırlar!

Oyun, bir tv stüdyosunda ve Atlantis’te geçmektedir. TV stüdyosunda bir belgesel vardır. Kayıp Kıta Atlantis’ten gelen bir kişinin varlığı basına yansımış, Atlantis’i iki Türk’ün batırdığı ortaya çıkmıştır.

Okan ve Tayyar hem bu belgeselde tanık anlatımlarıyla bulunur, hem de flash-back olarak Atlantis’teki maceralarını yaşarlar. Oyunda ağırlık, tamamen Atlantis macerasıdır. TV stüdyosu sahneleri tutumlu kullanılmıştır.

Seyirciye tanıdık gelecek, sahici karakterler ile Ütopik Atlantis’teki hayal ürünü karakterlerin ustalıkla harmanlandığı, üslubu yerel ve güncel, alt metni güncel ve evrensel bir oyun.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Erol Hızarcı

Yazar : Erol Hızarcı

Tür : Müzikal Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 6 E - 5 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön