Anlatılamayan Öyküler

 

Kadına karşı şiddet izleğini ele alan altı kadın bir transın öyküsü birbirine bağlı yedi kısa oyun olarak yazıldı. Her öykünün kendi içinde bir bütünlüğü olduğu gibi diğer öykülerle de bir bağlantısı var. Anlatılamayan Öyküler’in suskunluk duvarlarını kırarak var olma savaşımı veren kadın karakterleri farklı toplumsal katmanlardan geliyor.

Dolayısıyla yaşadıkları şiddet de farklı biçimlerde ortaya çıkıyor.  Öyküler anlatılmadığı, anlatılamadığı, bastırıldığı, gizlendiği, yok sayıldığı için kadına karşı şiddet de tüm yoğunluğuyla sürüyor. Kadınlar birbirlerinden güç alarak öykülerini anlatmaya başladıkları anda onların ellerini kollarını bağlayan bu kara büyü bozuluyor.

Yazarın notları :

Öyküler iki buçuk saati aşan uzun bir tiyatro oyunu olarak bir bütün olarak sergilenebileceği gibi , tek tek ya da birkaç öykü (60 dakika ya da 75 dakikalık bir süre içinde) bir arada olarak da sahnelenebilir. Bu açıdan bu oyunda bir tür modül sisteminden sözedilebilir. Her tiyatro ekibi kendi koşullarına göre modülleri yeniden düzenleyerek farklı bir tasarım hazırlayabilir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Zehra İpşiroğlu

Yazar : Zehra İpşiroğlu

Oyuncu Bilgisi : 1 -7 (Sahneleme koşullarına göre)

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön