Alt Kattakiler

 

Alt Kattakiler alegorik bir “Burjuva Distopyası”dır.

Toplumsal statülerin, insanların oturdukları katlara göre belirlendiği bu dünyada üst katlar; iyi imkanlar, bol kazanç ve mutlu bir hayat anlamına gelirken; alt katlarda yaşayanlar pislik içinde yüzen, ahlaksız, insan bile denemeyecek yaratıklar olarak kabul edilmiştir.

Oyunda orta sınıf Albert ailesinin hikayesi anlatılır. Anne ve Baba’nın tek hayali üst kata taşınmaktır. Bu hayale kendilerini o kadar kaptırmışlardır ki, üşüyen kızlarına yeni bir palto dahi almazlar; kazandıkları tüm parayı üst kat komşularının hiç gelmeyecekleri davetlere harcarlar.

Ailenin kaderi üst kat komşularının bir gün evlerine beklenmedik şekilde gelmesi ile değişir. Üst kata çıkabilmek için ellerine fırsat geçmiştir. Ne var ki üst kata çıkmak sandıkları kadar kolay değildir. Hayallerini gerçekleştirmek için; küçümsedikleri ve iğrendikleri alt kattakilere dönüşmeleri, yozlaşmaları gerekmektedir. Bu yozlaşma, trajediyi de beraberinde getirirken fark edemedikleri şey onların da her daim birileri için “alt kattakiler” olduğudur.

Yoz, iğrenç ve ahlaksız olan alt kattakiler midir? Yoksa asıl kötülük, onları bu şekilde damgalama hakkını kendinde bulan üst kattakilerde mi?

“Siz Alt Kattakilerin bu ütopik hayalleri yok mu… Kokuşmuş evlerinizdeki davetlere geleceğimizi, pislik içinde yüzen yemeklerinizi yiyeceğimizi bir de üstüne şampanya diye alınan elma sirkesini içeceğimizi düşünüyor ve bu sayede dost olacağımızı hayal ediyordun ha? Söylesene Albert bu yemeğe beni çağırırken aklından ne geçiyordu? Masaya oturduğumuzda ne konuşacaktık mesela? Hayatın boyunca hiç gitmediğin bale gösterilerinden mi bahsedecektik yoksa daha ne olduğunu bile bilmediğin borsa hakkında tüyolar mı paylaşacaktık? Benimle aynı seviyede olmadığını fark edip, konuşacak tek bir konu bile bulamayınca ne yapacaktın? Böbürlenerek nasıl hayvan işkembesi ayıklayabildiğini mi anlatacaktın?”

“Alt Kattakiler” 2022 Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması’nda Sahnelenmeye Değer Oyun Ödülü kazanmıştır.

 

 

Yapıt Hakkında

Ali Uygur Selçuk

Yazar : Ali Uygur Selçuk

Tür : Kara Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E - 2 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön