Acting

 

Bir hapishane hücresi… Dolandırıcı Gepetto ile onun hücre arkadaşı gizemli ve dilsiz Horace’ın yanına cinayetten hüküm giymiş oyuncu ve yönetmen Robert katılır…

Oyunculuk sayesinde Robert ve Gepetto arasında bir bağ oluşur. Ancak iki mahkûm oyunculuğa aynı anlamı yüklemezler. Gepetto işin yalnızca şöhret kısmında; Robert ise Shakespeare, Stanislavski ve oyunculuk sanatına odaklanır. Bununla beraber, Robert yavaş yavaş tiyatro sahnesine dönüşen bu hücrede Gepetto’ya oyunculuğu öğretecektir. Usta, çırağının sınırlarını zorlayıp onunla mesleğin tüm sırlarını paylaşarak akıl almaz bir bahse girer: Gepetto’yu dünyanın en iyi oyuncusu yapmak.

Çarpıcı, alaycı ve samimi bir dille; Durringer oyunculuğu oyunla anlatan bir metne imza atar. Büyüsünü asla yitirmeyen bu sanatta, tiyatrosuyla sürüklediği izleyiciyi yoğun duygularla karşı karşıya getirerek şaşırtmaktan da geri kalmaz.
Xavier Durringer’in bu oyunu; kültürden nasibini alamamış bir tüketim toplumuna, bireylerin beynini körelten ve zaman geçirmek için boş boş seyrettikleri aptal televizyon programlarına ağır bir eleştiri. Ama en önemlisi de bu oyunun, tiyatro sanatına büyük bir saygı duruşu niteliğinde olmasıdır.

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Tatbikat Sahnesi, İstanbul & Ankara (2021-2022 ve 2022-2023)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Xavier Durringer

Yazar : Xavier Durringer

Cem Şahin

Çevirmen : Cem Şahin

Tür : Trajikomik

Bölüm : Tek perde / yaklaşık 110 dk,

Oyuncu Bilgisi : 4 erkek

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön