Oidipus Varyasyonları (Korkunun Zerresi)

Meksika yolu sınırında, bir mafya babası yanında koruması ve şoförü ile birlikte vahşice öldürülmüştür. Tekerlekli sandalyesindeki Otto ise haber sonrasında gidip cinayet mahallini görmek ister. Çünkü bu gazete haberi onun aklından anlık bir düşüncenin geçmesine neden olmuş, ancak bu düşüncenin ona hatırlattıklarını sorgulamaktan kendisini bir türlü alamamaktadır. Karısı Jocelyn ile birlikte yaşlarına ve konumlarına aldırış etmeden çöl kenarındaki olay yerine giderler. Buldukları ipuçları; gazetedeki hikayenin sadece boşluklarını doldurmakla kalmaz aynı zamanda korkunun zerresinden bugüne değin taşınan soy lanetini de açığa çıkarır. Aynı trajik sona bir kez daha yakalanacaklarını Jocelyn’in bilmesine rağmen Otto, artık Oidipus’a dönen kimliği ile olayı araştıran dedektiflere, cinayetin bütün ayrıntılarını anlatır ve kaçınılmaz son ile bir kez daha yüzleşir.

Oidipus Varyasyonları (Korkunun Zerresi) oyunu ile birlikte Sophokles’in çok tanınmış Kral Oidipus tragedyası, Sam Shepard’ın acımasız dokunuşuyla yeniden ve günümüzden tekrar biçimlenmektedir. Konuyu bilen seyirci için dahi son derece sert bir üslubu ve orijinal metin ile önemli tematik bağlantıları olan oyun hakkında; kısaca ve tekli bir görüş bildirmek, hemen özetleyebilmek veya derhal olası tanımlamalara dahil edebilmek kolaylıkla mümkün görünmemektedir. Bu anlamda oyunun görünen/görünmeyen bütün iletileri ile nefis bir “anlam yaratma” tartışmasını barındırdığı ve akademik çalışmalar adına biçilmiş kaftan olduğu söylenebilir. Çeviri ayrıntılarını içeren bir Önsöz metin başlangıcına çevirmen tarafından ayrıca eklenmiştir.

Oyunda; Otto ve Oidipus aynı aktör; İokaste ve Jocelyn aynı aktris; Del Amca, Seyyah, Teiresias ve Kenar Mahalle Serserisi aynı aktör; Antigone ve Annalee aynı aktris; Laios, Lawrence ve Langos aynı aktör tarafından canlandırılmaktadır. Bunlar dışındaki rollerde ise Memur Harrington ve Adli Tıp Uzmanı RJ Randolph vardır.

Dekor anlamındaki bütün kurulumlar aksesuar düzeyinde olup, bunların dışında yazarın konuyla ilgili belirgin bir yönlendirmesi bulunmamaktadır. Ancak oyunda kesinlikle yapay efekt ve müzik kullanılmaması yönünde bir talep mevcuttur.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Sam Shepard

Yazar : Sam Shepard

Yeşim Gökçe

Çevirmen : Yeşim Gökçe

Tür : Modern Tragedya

Bölüm : Tek Perde / 31 Sahne

Oyuncu Bilgisi : 5 E – 2 K (çoklu rollerde)

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön