Alaska Gibi

 

1916-17 kışında Avrupa’dan başlayarak; hezeyanlar, cinnet, trans hâli, koma, uyku, uykusuzluk, huzursuzluk ve Parkinson gibi sayısız semptomlarla kendini gösteren sıra dışı bir salgın hastalık tüm dünyaya yayılmaya başlamıştı. Nihayet büyük fizikçi Constantin von Economo hastalığı teşhis etti ve ona encephalitis lethargica veya uyku hastalığı adını verdi.
Sonraki on yıl boyunca yaklaşık beş milyon kişi bu hastalığın kurbanı oldu, yakalananların üçte birinden fazlası da hayatını kaybetti. Hastalığa yakalananlardan bazıları neredeyse hiç zarar görmeden hastalığı atlatırken, büyük çoğunluğu ağırlaşan bir hastalık seyrine maruz kaldılar. En kötü etkilenenler ise ‘uykunun’ istisnai biçimlerine gömülmüş olanlardı; çevrelerinde olup bitenin farkında olmalarına rağmen hareket edemeyen, konuşamayan, umut veya istek duymayan hastalar, sığınaklara veya başka kurumlara hapsolmuşlardı.

Elli sene sonra L-DOPA isimli olağanüstü ilacın geliştirilmesiyle, bir kez daha hayata döndüler.

Oyun, henüz çocuk yaşlardayken uyku hastalığına yakalanarak uykuya dalan ve 29 sene boyunca uyuyan Deborah’ın uyanmasıyla başlar. Bu süre boyunca bakımını, daha sonradan kız kardeşinin dul eşi olduğunu öğreneceğimiz Hornby üstlenmiştir. Oyun boyunca Hornby ve Deborah’ın kız kardeşi Pauline, Deborah’a başına gelenleri anlatmaya ve onu hayata döndürmeye çalışırlar. Deborah ise hastalığın ve 29 senedir uyumanın etkisiyle sık sık kafa karışıklığı, gerçeklikten kopuş ve iletişim bozukluğu yaşamaktadır.

Alaska Gibi oyunu, Dr. Oliver Sacks’in 1973 yılında yayınlanmış olan Uyanışlar adlı romanından esinlenerek yazılmıştır. Oyun ilk olarak 14 Ekim 1982’de Londra Ulusal Tiyatro Sahnesi’nde, Peter Hall yönetmenliğinde, Other Places/Başka Yerler adındaki üçlemenin bir parçası olarak, Victoria İstasyonu ve Aile Sesleri oyunlarıyla birlikte sahnelenmiştir. Daha sonra 7 Mart 1985’te Londra Düşes Tiyatro Sahnesi’nde, Kenneth Ives yönetmenliğinde, Victoria İstasyonu ve Yolluk (Bir Tek Daha) oyunları ile birlikte sahnelenmiştir.

 

Yapıt Hakkında

Harold Pinter

Yazar : Harold Pinter

Emel Aslan

Çevirmen : Emel Aslan

Tür : Kısa Oyun

Bölüm : Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön