10 Saniye

 

Ülkenin en iyi ve prestijli okullarından William College’tan işlediği bir suç üzerine kovulan çocuğunu, okula geri aldırmak için ne gerekiyorsa yapacak olan Zeynep ile Rehber öğretmeni Elif’in şiddet, taciz, etiket başlıkları altında gerçeği ‘aramasını’ ya da ‘kaybetmesini’ anlatan, yetiştirilen çocuğun mutluluğunu mu itibarını mı gözetmemizi sorgulatan bir oyun “10 Saniye”.

‘’Dünyanın global gündemlerinden biri olan “hayvan istismarı” bir suç mudur?’’ , ‘’Hangi eylemler hayvan istismarına girer?’’ sorularını çok iyi eğitim görmüş, zengin, “mutlu” bir aileden gelen Özgür’ün üzerinden yeniden soruyor ve sorgulatıyor bizlere.

ZEYNEP- ORTA DOĞU’DA YAŞIYORUZ! HEYY?! Kurban bayramımız var bizim. Her sene koyunları, sığırları, keçileri nasıl kesiyoruz farkında mısın? Oluk oluk akıtıyoruz kanlarını her yere. Görmedin mi haberlerde? Şimdi bu insanlar, o hayvanları KATLETTİKLERİ için suçlu mu? Değil. Aksine, sevaba giriyorlar.

ELİF- Aynı şey değil.

ZEYNEP- Nasıl değil? Basbayağı aynı şey. Adak adamadınız mı siz hiç hayatınızda? En basitinden bir tavuk kesmişsinizdir. Kesmeyi bırak yiyoruz be yiyoruz biz onları! Portakallı pekin ördeği? Tavşan yahnisi? Kuzu tandır? Kedi yenmeyen hayvan olduğu için mi suçlu benim çocuğum? Ne farkı var? Altı üstü küçücük bir kedi! Bu onun William College’tan atılması için yeterli değil.

Yazarın notları :

Yıllardır ‘’Kutsallık’’ kavramının anne ve öğretmenlere uygun olduğunu vurgulamışızdır. Peki ya gerçekten her anne ve öğretmen kutsal mı? Patolojik bir anne olamaz mı? Ya da sapkın bir öğretmen? Ya da her ikisi de sevgi dolu ve bir o kadar yalnız..

Zeynep ve Elif’i karşı karşıya getiren bu oyunda, eğitimin sisteminin, çarpık aile ilişkileri ve etiket kavramlarının bir çocuğun psikolojisini nasıl şekillendirdiğini izleyeceğiz.

 

Yazar :  Erdi Işık
Oyunun Türü : Psikolojik & Dram
Bölüm : Tek Perde
Oyuncu Adedi : 2 Kadın

 

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Yan Etki, İstanbul (2019-2020)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yazar : Erdi Işık

Tür : Psikolojik & Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 K

2019-2020 Kategorisine Geri Dön