Oğlum Azıcık Yavaş Yürür

 

Branko’nun 25 yaşını doldurduğu gün. Oyun bir gün içinde geçer. Branko geçirdiği bir hastalıktan dolayı yürüyemez olmuştur. Önceleri koltuk değnekleri ile yürüyebilirken artık tamamen tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Kendisi bu gerçeği kabullenmiş gibidir ama kabullenemeyen annesidir. Mia oğlunun artık yürüyemediğini kendi kendine bile itiraf edemez. Bu durum onu derinden etkilemiştir. Hayatında sanki sadece Branko vardır. Kızı, güzel Doris’in duygularını göremez. Kızı ile uzaklaşmıştır. Aralarında bir duvar örülmüştür.

Artık pek çok şeyi unutan annesi Ana ise bir türlü unutamadığı-hayali sevgilisi Victor’u sayıklayıp durur.

O gün Branko’nun 25. Yaş gününde pek çok şey olur: İtiraflar, yüzleşmeler ve gerçekleri kabullenmeler ve aile fertlerinin birbirlerine yaklaşmaları.

1984 Doğumlu  Hırvat  oyun yazarı  bu oyunda  bir aile içindeki  üç ayrı kuşaktan olan kişileri ve ilişkilerini başarı ve zaman zaman ince bir mizahla incelemiş. Merkezde anneanne- anne- oğul ilişkisi var.

Yazdığı dört oyun sadece kendi ülkesinde değil, Avrupa’nın diğer ülkelerinde de ilgi görmüş ve farklı dillere çevrilmiştir.

Bu oyunu ilk kez Kasım 2011’de Zagreb Gençlik Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş. Avrupa’da çeşitli yerlerde ve dillerde seyirciyle buluşup  yirminin üzerinde ödül kazanmış.  Ayrıca Amerika PEN’inin 2016 Dünyadan Yeni Sesler adlı Okuma Tiyatrosu festivaline seçilen 10 oyundan biridir.

Yazarın dilimize çevrilen ilk oyunudur.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Ivor Martinic

Yazar : Ivor Martinic

Füsun Günersel

Çevirmen : Füsun Günersel

Tür : Dram

Bölüm : Tek Perde / 4 Sahne

Oyuncu Bilgisi : 5 E – 5 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön