Mauritius

“Pulları değerli kılan hatalarıdır. İnsanlar için de aynısını düşünüyorum.”

Annelerinin ölümüyle yıllar sonra bir araya gelen birbirinden çok farklı iki kız kardeş, dededen kalma bir pul defteri bulurlar. Defterde, koleksiyoncuların peşinde koştuğu çok nadir bulunan milyonluk pullar olabileceğini fark ederler. Ancak kardeşlerden biri bu mirasın maddi değerine odaklanırken diğeri manevi değerine önem vermektedir. İşin içine uzman bir pul koleksiyoncusu, pul takıntısı olan şaibeli bir yatırımcı ve kurnaz bir aracının girmesiyle basit görünen bir satış, giderek heyecanlı ve sürprizli bir hâl alır.

Çevirmenin notları :

“Mauritius”, Law & Order: Criminal Intent and NYPD Blue gibi televizyon dizilerinin de senaristliğini yapan Amerikalı ödüllü oyun yazarı Theresa Rebeck’in Broadway’de sahnelenen ilk oyunu. Para ve takıntı söz konusu olduğunda nelerin göze alınabileceğini ve gözden çıkarılabileceğini son derece akıcı ve doğal bir dille anlatan tempolu, sürükleyici ve son derece eğlenceli bir oyun.

2007’de ilk kez Broadway’de, daha sonra Boston, Chicago ve California’da da sahnelendi. Bobby Cannavale, oyundaki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Tony Ödülü’ne aday gösterildi.

“Ustaca kurgulanmış, yüksek tempolu, başarıyla sahnelenmiş ve şahane oynanmış bir oyun.” -New York Times

“Esprili ve ilgi çekici… Rebeck’in en güçlü yönlerinden biri, her diyaloğa gerilim katma yeteneği. Oyundaki beş karakter dönüşümlü olarak birbirlerinin yanında ve karşısında yer alıyor. Sürtüşmeyi posta pulu kadar masum bir şeyin tetiklemesi ise değişen ilişkilerdeki bu yoğun duygu değişimini daha da ilginç kılıyor. ” -Variety ”

“Nadir bulunan pulların sürükleyici ve eğlenceli bir oyun konusu olacağını düşünmezsiniz ama Rebeck’in Broadway prömiyeri bunun aksini kanıtlıyor.” -The Hollywood Reporter

 

 

Yapıt Hakkında

Theresa Rebeck

Yazar : Theresa Rebeck

Eda Söylerkaya Atalay

Çevirmen : Eda Söylerkaya Atalay

Tür : Komedi/Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön