Makinedeki Cin | Ketebe

Paul Davies’in “Makinedeki Cin” adlı kitabı yazar hakları ajansımız aracılığıyla sağlanarak S. Emre Bekman’ın çevirisiyle Nisan ayı başında Ketebe’den çıktı.

Hayat nedir? Nasıl kaostan bir düzen yaratır?

Bilim insanları nesiller boyunca bu sorulara cevap aradılar. Çünkü hayat, tek kelimeyle büyüleyicidir. Mütevazı bir bakterinin göz kamaştıran yapısı bile hiçbir mühendisin boy ölçüşemeyeceği kompleks bir başyapıttır.Üstelik son elli yılda, moleküler biyolojide katedilen büyük ilerlemeler de yalnızca bu gizemi derinleştirmeye hizmet etmiştir.

Dünyaca ünlü fizikçi Paul Davies, bu etkileyici ve kapsamlı çalışmasında; biyoloji, kimya, mantık, kuantum fiziği, bilgisayar ve nanoteknolojinin kesiştiği yeni ve hızla gelişen bir alana adım atarak zor sorulara cevaplar arıyor. Davies, tüm bu farklı alanların kalbinde “bilgi” kavramının olduğunu söylerken olağan kabul ettiğimiz fenomenlerin gerçek mekaniğine derin bir bakış atıyor. Fotosentezden, kuşların navigasyon yeteneklerine kadar biyolojik süreçlerin nasıl kuantum mekaniğine dayandığını, kuantum fiziğinin tüm yaşamın gizli anahtarı olup olamayacağını araştırıyor.

Makinedeki Cin; hayatın karanlık kökenlerinden vücudumuzdaki hücreleri çalıştıran mikroskobik motorlara, okurunu bilimin nihai hedefine doğru ufuk açıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Yaşamın kökenlerini ve doğasını, devreler ve elektronik sistemlerle birlikte ele alırken biyolojik organizmaların kaostan düzen oluşturmak için bilgiyi nasıl topladığını ve işlediğini ortaya koyuyor.

“Davies, olay örgüsünün bizzat ‘hayat hikâyesi’ ve başrol oyuncusunun ‘bilgi’ olduğu sürükleyici bir drama anlatıyor. Bilginin ve netliğin karakteristik karışımıyla, bilginin biyolojiyi nasıl kontrol ettiğini göstermek için fizik ve teknolojinin en hızlı gelişen bazı alanlarını bir araya getiriyor. Hayat kavramının nasıl değiştiğini anlamak istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okuyun.” – Andrew Briggs, Oxford Üniversitesi

Physics World Yılın Kitabı Ödülü
A Financial Times, Sunday Times ve Telegraph Yılın Bilim Kitabı Ödülü

20 Nisan 2022