Ticaretin Muhteşem ve Masalsı Hikayesi

Oyun 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm 1960’lı yıllarda geçmektedir. Bu bölüm, 50’li yaşlarında şehir şehir gezen 4 deneyimli pazarlamacı ile 20’lerinde ve yeni evlenmiş olan Frank’ın tanışmaları ve Frank’ın yeni işindeki ilk günleri konu edinmektedir. Bu dört deneyimli pazarlamacı Frank’ı yanlarına alıp onu eğitme işini üstlenmişlerdir ve Frank’tan tek beklentileri onları can kulağıyla dinlemesi, sözlerinden çıkmaması ve satış yapmasıdır. Frank’ın ilk günlerindeki başarısızlıkları oyunun bu bölümünün temel anlatısıdır. Ancak sattıkları ürün (kurusıkı tabanca) nedeniyle bir müşterinin ölmesi ve Frank’ın karısının artık dayanamayarak onu terk etmesi işleri daha da karıştıracaktır.

İkinci bölüm ise 2000’li yıllarda geçmektedir. Fakat bu bölümde işler tersine yürümektedir. Genç Frank ekip lideridir. 50’li yaşlarındaki 4 yeni ve acemi pazarlamacıyı eğitip sahaya sürmesi gerekmektedir. Bu bölümde pazarlanan ürün vatandaşlar için insani ve sosyal haklar kitapçığıdır. Bu bölümde 4 acemi pazarlamacının maceraları anlatılırken, başarısızlıklar ve terk edilmeler onları takip edecektir.

Oyun, 60’lı ve 2000’li yılları, bu dönemler arasındaki farkı, değişenleri ticaret ve pazarlama ilişkilerini, yaklaşımlarını irdeleyerek anlatmayı amaçlamaktadır. Küçük bir topluluk üzerinden bir toplumsal tablo çizerken, çerçeveyi değişen insani ilişkilere, çalışma ve iş ahlakına, arkadaşlık ilişkilerine hatta evliliklere kadar genişletmektedir. Ticarete yaklaşımın aynı zamanda insana yaklaşım da olduğunu ve ticaretin kuralları amansızlaştıkça insana yaklaşımın da bir o kadar vahşi hale geldiğini gözler önüne sermektedir.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Joel Pommerat

Yazar : Joel Pommerat

Mehmet Deniz Bölükbaşı  / Celine Pierre-Magnani

Çevirmen : Mehmet Deniz Bölükbaşı / Celine Pierre-Magnani

Tür : Dram-Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 5 E

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön