Krabat | Pegasus Yayınları

Pegasus Yayınları, Otfried Preußler’in “Krabat” adlı romanını Firuzan gürbüz’ün çevirisiyle yayımladı.

Dilencilik yaparak köy köy dolaşan on dört yaşındaki Krabat garip bir düş görür: Bir ağaca tünemiş on bir karga onu ısrarla bir değirmene çağırır. Rüya birkaç gece üst üste tekrarlanınca çocuk o değirmeni aramaya karar verir ve gerçekten de bulur. Değirmendeki Usta tarafından çırak olarak işe alınır ve diğer on bir çırakla beraber burada yeni bir hayata başlar.

Krabat kısa süre sonra buranın aslında sadece bir değirmen değil, aynı zamanda bir kara büyü okulu olduğunu fark eder. İnsanın eline muazzam bir güç geçmesini sağlayan “sanatların sanatını” öğrenme fikri onu cezbeder. On iki çocuk gündüzleri sıradan değirmenci çıraklığı yapıyor ama haftada bir kez de kargaya dönüşüp büyü kitabındaki sırları öğreniyorlardır.

Ancak tüm şeytani varlıklar, sundukları şeyin karşılığında büyük bir bedel talep ederler: ruh, özgürlük hatta yaşam. Usta’nın ormana yapmış olduğu büyü nedeniyle çırakların değirmenden kaçmaları mümkün değildir. Fakat Krabat’ın değer verdiği herkesi bir bir kaybetmesi, buradan bir çıkış yolu aramasına neden olacaktır. Tek çare ise bir kızın koşulsuz sevgisidir…

Krabat, on yedinci yüzyıl Almanya’sında kara büyü, dostluk, ihanet, aşk ve özgürlük üzerine, hangi yüzyılda ve hangi ülkede yaşarsa yaşasın her okuru derinden etkileyecek bir roman.

Alman Gençlik Kitabı Ödülü 1972
Uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü 1972
Rotterdam Gümüş Kalem Ödülü 1973
Amerikan Kütüphaneler Birliği Ödülü 1973
Padova Üniversitesi Avrupa Gençlik Kitabı Ödülü 1973
Polonya Yayıncılar Birliği Gençlik Kitabı Ödülü 1977

04 Nisan 2023