Kızıl Rapunzel

Ormanın derinliklerindeki kulübesinde insanlardan uzakta, hayvanlarla iç içe mutlu bir hayat yaşayan Desdemonilla kazanında kaynattığı bitkilerle ormandaki tüm canlılara yardım eder, güzel sesiyle şarkılar mırıldanır. Bir gün ormana terk edilmiş bir bebek bulur ve bu küçük kızı büyütmeye karar verir. Ona bildiği her şeyi öğretecektir. ‘Kuzu kulağı’ anlamına gelen Rapunzel ismini verdiği kızını kötü insanlardan korumak istediği için onu kimsenin giremeyeceği bir kuleye götürür. Rapunzel olanlara anlam veremez. Niçin tek başına bu kulede yaşamak zorundadır? Rapunzel, sorularının cevabını bulabilecek ve yaşadığı ülkeyi mutlu insanların yaşadığı bir yer haline getirebilecek midir?

Yazarın notları :

Oyun, Grimm Kardeşlerin “Rapunzel” masalının ana olay örgüsüne farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bir yorumdur.
İnsanların kendilerinden farklı olanlara uyguladığı baskı sonucu oluşan mutsuzlukların çözümü ne olmalıdır? Küçük bir hata ya da önemsenmeyiş bir insanın hayatını nasıl değiştirebilir?

“Kızıl Rapunzel” eşitlik, sevgi ve mutluluk temalarını ön plana çıkaran metni ve neşeli müzikleriyle klasik “Rapunzel” sahne uyarlamalarına bir alternatif sunuyor.

Oyun için bestelenen şarkılar çello ve gitar için yazılmış olup istenildiği takdirde farklı enstrümanlar orkestraya eklenebilir.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yazar : Grimm Kardeşler

Tür : Çocuk Müzikali (5-10 yaş)

Bölüm : Tek perde - 60 dk

Oyuncu Bilgisi : 5 E - 5 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön