Kan Tarlaları | Pegasus Yayınları

Pegasus Yayınları, yayın haklarını ajansımız aracılığıyla sağlayarak Karen Armstrong’un “Kan Tarlaları – Din ve Şiddetin Tarihi” adlı kitabını İrem Sağlamer’in çevirisiyle yayımladı.

Jeopolitik karmaşanın giderek arttığı zamanımızda, kültürler arası anlayış ihtiyacı hiç bu kadar acil olmamıştır. Dinî farklılıklar, şiddet ve savaş nedeni olarak görülüyor. Din üzerine yazan en önemli yazarlardan biri olan Karen Armstrong, tüm insanlık tarihini araştırıyor, savaş ile dünya inançlarının arasındaki iddia edilen bağı arıyor ve dinlerin barışçıl doğalarını savunuyor. Daha önce eşi benzeri görülmemiş, kapsamlı bir araştırmanın sonucunda Armstrong sadece İslam ve Hristiyanlığı değil, Budizmi, Hinduizmi, Konfüçyusçuluğu, Taoizmi ve Museviliği de araştırmasına dâhil ediyor.

İlk çıktıkları dönemde dinler, hayatın her alanını anlamla doldurdular ve savaş da kutsalın kapsamına girdi. Modernite şiddetin ayyuka çıktığı bir çağı da beraberinde getirdi ancak Armstrong’un da gösterdiği gibi bunun çok az bir kısmı dinle ilgiliydi.

Karen Armstrong, modern kavgaların ne derece dinlerle ilişkili olduğunu bize gösteriyor; ve farklı dinlere inananlar arasında barış olması için ne kadar ümitvar olabileceğimizi.

“İkna edici… Dikkatli, adil ve doğru.” – The New York Times Book Review

“Kışkırtıcı ve okunaklı… Her zamanki gibi kapsamlı bir eser ortaya koyan Armstrong, küresel tarihi tarayarak şiddet ile din arasındaki ilişkiyi açıklarken dinin defalarca şiddete engel olduğu örnekleri anlatmadan geçmiyor.” – Publishers Weekly

“Armstrong bize büyük bir hizmet sunuyor… Bir uzmanın ellerinde güvendeyiz.” – The Guardian

04 Ağustos 2021