Hissetmek ve Bilmek | ODTÜ Yayıncılık

ODTÜ Yayıncılık, yazar haklarını ajansımız aracılığıyla sağlayarak Antonio Damasio’nun “Hissetmek ve Bilmek” adlı kitabını Mustafa Kırca ve Pelin Gözel’in çevirisiyle yayımladı.

Dünyanın önde gelen nörobilimcilerinden biri olan Antonio Damasio’dan, bilinç olgusunu ve bilincin yaşamla ilişkisini aydınlatan bir araştırma, meselenin özüne inen bilgilendirici bir eser.

Son yıllara kadar, bilişsel bilimler ve felsefe alanlarında pek çok düşünür bilinç problemini çözümsüz olarak görmüştür. Ancak Antonio Damasio biyoloji, sinirbilim, psikoloji ve yapay zekâ alanlarındaki yeni bulgular sayesinde bilinç hakkındaki sırların artık açığa çıkacağını söylüyor.

Hissetmek ve Bilmek adlı bu kitabında Damasio, bilinci tüm özellikleriyle ele alıyor ve ortaya koyduğu bulgular ışığında, bilinç üzerine yenilikçi düşüncelerini biz okurlarıyla buluşturuyor. Kısa ve öz, toplam 48 bölümden oluşan bu çalışma, bilinç ve akıl arasındaki ilişkiyi, bilincin ve uyanık halde olmanın neden farklı olduğunu, bilinç kazanma sürecinde beynin neden gerekli olduğunu ve duyguların oynadığı merkezî rolü anlamamızı sağlıyor. Damasio, farklı bilim alanlarındaki son gelişmelerle birlikte bilinç felsefesini sentezleyerek, beyin ve insan davranışı hakkında bildiklerimizi değiştirecek kendi özgün düşüncelerini bu kitabında okurlarıyla buluşturuyor.

25 Ekim 2022