Ucube

 

Oyunun büyük bir kısmı, doğrudan izleyicilere sunulan paralel iki ayrı monologla ilerliyor. Sahnenin ortasındaki iki kişilik yatak, Leah (15) ve Georgie’nin (30) ayrı yataklarını temsil ediyor. Georgie yakın zamanda erkek arkadaşı tarafından terk edilmiş, geçici ilişkilere girip çıkmaktan yorulmuş, yatak odasında inzivaya çekilmiş. İçiyor, gün ortası televizyon programlarını seyrediyor ve sürekli dürtüsel olarak mastürbasyon yapıyor. Bu sırada Leah bekaretini kaybetme hayalleri içinde ve feci şekilde vücuduna, nasıl göründüğüne takıntılı. İki karakter oyun boyunca birbirlerine doğru çekilirler ve final sahnesinde ikisinin ilişkileri tam olarak açığa çıkar.

“İnanılmaz derecede iyi yazılmış… eğlenceli, müstehcen, samimi, tarafsız… Jordan harika bir ses ” – Exeunt Magazine

“Jordan’ın kalemi yalın ve güçlü… gergin, açık saçık ama iki karakter de çok samimi” – The Stage

“Keskin zekasına uyumlu bir hassasiyeti var… genç biri tarafından yazılmış sözünü esirgemeyen bir oyun” – A Younger Theatre

Anna Jordan’ın iki kişilik oyunu Freak (Ucube) kadın cinselliği, kadının kendi nasıl gördüğü ve cinsel sömürüyü araştırıyor. İlk olarak Edinburgh Festival Fringe’de (Ağustos 2014) ardında da Eylül ayında Londra’da oynanmıştır.

 

Çevirmenin notları :

+18 bir oyun. Sex bazıları için hayatın parçasıyken bazıları bunu hayat amacı, hayata direnme yöntemi ve kendini bulma aracı olarak kullanabiliyor. Kadın cinselliği ve sömürüsü konusunda son zamanlarda yazılmış en iyi oyunlardan biri. Anna Jordan sözünü sakınmıyor ve kararkterler açıyor ağzını yumuyor gözünü.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Anna Jordan

Yazar : Anna Jordan

Mesut Özkeçeci

Çevirmen : Mesut Özkeçeci

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön