Biyografi

Fehmi Gerçeker, uluslararası ödüller kazanmış, çeşitli belgesel filmler, TV programları ve sahne yapımlarına imza atmıştır.
İstanbul’da toplam sayısı sekseni aşan reklam filmi yönetmenliği yaptıktan sonra gittiği New York’ta; TV – Film yapım ve yönetmenliği konusunda mastırını tamamlamıştır. Kendi kurduğu yapım firmasıyla New York’ta yapımcı ve yönetmen olarak çeşitli kültürel filmler ve TV programları gerçekleştirmiştir.

 

Yapımcı ve yönetmeni olduğu “Behind The Camera” TV diizisi ile ‘ ABD de Ayın TV Yapımcısı’ seçilmiştir. Bu programlar 12 tane ve her biri 60 dakikadır. Sinema tarihinin ünlü kişileri üzerine kendilerinin katılımı ile gerçekleşen bu programlar: Agnes Varda, Louise Malle, George Roy Hill, Sam Shaw, John Sayles..vs. gibi kişiler üzerinedir. Gerçeker, ABD de yayınlanan IETV- Industrial and Education TV dergisine kapak olmuş ve bu dergide, Behind The Camera çalışmaları hakkında sekiz sayfalık yazı yayınlanmıştır.

Filmleri çeşitli ülke TV lerinde oynadığı gibi, Amerika da ki education market-eğitim programları pazarında da dağıtılmaktadır. ( üniversiteler, kütüphaneler, öğretim kurumları…vb gibi.). Filmlerinden; 1513 Pıiri Reis Haritası, Jazz and Great Depression , Geosophy ve Paris UNESCO nun sponsoru olduğu Mevlana ve Hoşgörü filmi çeşitli ödüller kazanmıştır.
Piri Reis Haritası belgesel film çalışması ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ABD ve Güney Amerika’da Türkiye’nin Tanıtımına Katkı özel plaketini, New York’ da Birleşmiş Milletler Binası’nda ayrıca, bu filmle ABD Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Tarihe Katkı Özel Ödülü nü Columbia Üniversitesinde düzenlenen törenlerle almıştır. Film, Amerika’da orta ve yüksek öğretim okullarında derslerde gösterilmektedir.

Türkiye’ nin: ilk eğitim-oyun CD-Rom’unu Tübitak ile, ilk eğitim DVD programını ise İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte ortak yapımcı olarak gerçekleştirmiştir.

Türkiye nin bir diğer ilki olan; 40 dakika süreli eğitici 3D animasyon filmi olan Çevrebey’ın yapımcısıdır.

Gerçeker, 1990 yılından beri New York’un çeşitli sahnelerinde tiyatro oyunları yönetmektedir. Bu oyunlardan bazıları: Buchner; Woyzeck, Shepard; Fool For Love, Mamet; Water Engine, Hikmet; The Devil and The Priest, Sayers; Saint Joan ve The Key, Gerçeker; Healing of the Heart ve The Dream.

Ortak yapımcısı olduğu Just One World- Tek Bir Dünya müzikal oyunu Berlin, New York, Toronto da oynamıştır. Yapımcı ve yönetmeni olduğu Rumi Special – Mevlana ve Hoşgörü sahne gösterimi ise; bu güne kadar Paris, New York, Berlin ve İstanbul’da sahnelenmiştir.

ABD (New York) , Brezilya (Bahia) ve Türkiye (İstanbul) da gerçekleştirdiği New York Film Yapım Atölyesi ve Kamera Önü Oyunculuk Atölyelerine devam etmektedir. 2010 -2015 yılları süresince Haliç Üniversitesi Konseravatuar’ da Kamera Önü Oyunculuk dersleri, ayrıca İstanbul Bilgi, Kadir Has, Yeditepe ve İstanbul Aydın Üniversitelerinde sinema ile ilgili eğitim vermiştir.

Film Yapım Sırları isimli bir kitabı bulunmaktadır. Healing of Heart -Kalbin Tedavisi, The Dream- Bir Rüya tiyatro oyunlarını yazmıştır. (bu oyunlar New York ta sahnelenmiştir).

Ayrıca Çevrebey , Sultan ve Ozan, Fikret – Marlene oyunlarınında yazarıdır. Oyunlarından Sultan ve Ozan, 2015-2016 sezonunda İstanbul’da sahnelenmektedir. Fikret ve Marlene: New York’’ta 2016 kasımında, Çevrebey 2016 ekiminde İstanbul’ da sahnelenecektir.

The Journey (Yolculuk), The Seven Days (Yedi Gün) ve The Ranch (Çiftlik) film senaryolarının yazarıdır. The Journey ; Düseldorf Film Komisyonu tarafından ödüllendirilmiş, The Ranch – Çiftlik ise San Francisco yapım firması tarafından satın alınmış, Virtuel Reaity Game – sanal gerçek oyun- haline getirilmektedir.

Bugüne kadar film yapımı ve sahne çalışmaları gerçekleştirdiği ülkeler; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Senegal, Mısır ve Küba’dır

 

Oynadığı oyunlardan bazıları; Bit Yeniği, Azizlikler, Bahar Noktası, Palto, Küçük Prens,
Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü
Yönettiği oyunlardan bazıları; Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler, Merhaba Gölgem,
Küçük Kara Balık, İlk Aşk
Müziğini yaptığı oyunlardan bazıları; Gayriresmi Hürrem, Açık Aile, Kozları Paylaşmak,
Küçük Kara Balık, Dans Eden Eşek
Çalıştığı Yönetmenlerden bazıları; Haldun Dormen, Yücel Erten, Genco Erkal, Ahmet
Mümtaz Taylan, Erdal Küçükkömürcü, İlham Yazar,
Luciano Iogna
Çevirdiği oyunlar;

The Car (Araba) – Eric Fergusson
The Box (Kutu) – Rich Smolen
Man Friday (Adamım Cuma) – Adrian Mitchell

Aldığı Ödüller;

2.Sadri Alışık Anadolu Oyuncu Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
4.Sadri Alışık Anadolu Oyuncu Ödülleri Komedi En İyi Erkek Oyuncu
2.ASSITEJ Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Ödülleri En İyi Yönetmen
13.Direklerarası Seyirci Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu
2013 Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Erkek Sanatçısı

Yurt içi
tiyatro
Yurt dışı
tiyatro
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitapsinemaDiğer

Bütün Yapıtları