Fahrenheit 451 | Tatbikat Sahnesi

Hem yazar Ray Bradbury’nin  hem de çevirmen Nazlı Gözde Yolcu’nun hakları ajansımız tarafından Tatbikat Sahnesi’ne sağlanan ve Erdal Beşikçioğlu tarafından sahneye konan “Fahrenheit 451” adlı oyun Türkiye’de online olarak yayınlanan ilk tiyatro prömiyeri oldu. Ajansımızın yazarın ajansından sağladığı özel izinle Fişekhane’deki prömiyer online olarak izleyicilerle buluşturuldu.

Tatbikat Sahnesi oyunu tanıtımında şu sözlere yer verdi :

Arzulanan ve hayal edilen ütopik toplum modelinin anti-tezi niteliğindeki “distopya” kavramı; gelecekte ya da kurgusal bir evrende geçen, özgürlüğün reddedildiği, bunaltıcı ve baskıcı bir ideolojinin düzen adına yol açtığı korkuyu, acıyı, güvensizliği ve mutsuzluğu anlatır.

İnsan psikolojisinden başlayarak toplum düzenine yayılan bu denetlenemez kâbusta, kurtuluş mümkün olsa bile onu gerçekleştirmek her zaman mümkün müdür?

‘Fahrenheit 451’; Bradbury’nin distopyası değil, açık seçik bizim dünyamızdır, kendi tarihimiz. Zaman ise belirsiz değil, daima bu zamandır.

Şimdi sor kendine, kitap kağıtlarını tutuşturmayı sağlayan bir sıcaklık derecesi, düşünceyi ortadan kaldırmaya yeter mi?

09 Ekim 2020