Biyografi

1979 İstanbul’da doğdu.

 

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümünden mezun oldu. 2002-2003 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalıştığı sırada, yaratıcı drama-beden dili-ekip olma ve liderlik seminerleri verdi.

2003 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarına girdi.

2005 yılında yazdığı D 21 isimli oyunla Kültür Bakanlığınca ödüllendirildi.

Eskişehir Şehir Tiyatrosunda oyuncu ve yönetmen olarak görev alırken, çeşitli zamanlarda Genel Sanat Yönetmenli, Sanatçı Temsilcisi ve Repertuar Kurul Üyeliği yaptı. Basalak 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sahne ve oyunculuk alanında öğretim üyesi olarak çalıştı.

2014 yılında Şehir Tiyatrolari bünyesinde Tiyatro ve Oyunculuk dersleri veren Gençlik Sahnesi’ni kurdu. 5 yıldır da Gençlik Sahnesi birim başkanlığı ve Temel Oyuncuk hocası olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçı 2014 yılında Gazeteciler Derneği tarafından yılın oyuncusu, 2018 yılında Direklerarası Ödülleri tarafından en iyi yönetmen ve 2021 yılında Eskişehir Başarı Ödülleri tarafından yılın sinema-tv oyuncusu olarak onurlandırıldı.

Birçok reklam ve tv dizisinde de görev alan sanatçı, halen Eskişehir Şehir Tiyatrosunda oyunculuk-yönetmenlik ve hocalık görevlerini sürdürmektedir.

Yurt içi
tiyatro
Yurt dışı
tiyatro
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitapsinemaDiğer