Biyografi

Deniz Türkali, 15 Kasım 1944 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. bası Vedat Türkali’dir. Yönetmen ve senarist Barış Pirhasan’ın ablasıdır. Nişantaşı Kız Lisesinde okudu, Şişli Koleji’nden mezun oldu. Lisede okurken Tiyatro ile ilgilendi. Liseden sonra Konservatuar Tiyatro Bölümünü kazandı ve 2 yıl okuduktan sonra tiyatro eğitimine Londra’da devam kararı alıp İngiltere’ye gitti. 1964 yılında İtalyan şarkıcı Ernesto Casalini ile orada tanışıp evlendi.

 

Deniz Türkali, Londra’da tiyatro eğitiminin yanında müzik çalışmalarını beraberinde gerçekleştirdi. Birçok ülkede konserler verdi. Türkiye’ye döndükten sonra bir sure Milliyet Yayınları’nda yayın danışmanlığı yaptı. “Küçük sevinçler bulmalıyım”, “Her şey satılık” gibi tek kişilik tiyatro oyunlarında oynadı.

Radyoda ve televizyonda programlar yaptı. Sinema ve TV filmlerinde oynadı. Film senaryoları yazdı. Film müziklerini seslendirdi. Tiyatronun yanı sıra kabare programlarında oynadı. “Beyoğlu” dergisinde köşe yazıları, “Kriter” dergisinde Avrupa Birliği ülkeleri sinema tanıtım yazıları yazdı.”Şehvet” adlı bir albümü var.

Ödülleri :
1995 – 7. Ankara Film Festivali – Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu (Gece, Melek Ve Bizim Çocuklar)

Yurt içi
kitap
Yurt dışı
kitap
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
tiyatrosinemaDiğer

Bütün Yapıtları

  • Hayatımın Yemekleri (2016)
  • Daha Dans Edicem… Deniz Türkali  / Murat Çelikkan (2017)