Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam

Kışın köyde çocuklarla harika vakit geçiren Kardan Adam; baharın gelmesi ve karların erimesiyle birlikte neler olduğunu anlamamaktadır. Artan sıcaklıkla birlikte yavaş yavaş erimeye başlar. Onun için zorlu olan bu yolculukta, ormandaki hayvan dostlarının ve minik seyircilerin de yardımıyla; tamamen suya dönüşmeden önce Güneş’le buluşup, ona durumu anlatarak kendisine yardımcı olmasını istemeye çalışacaktır.

Çevirmenin notları :

Oyunun ismi “Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam” ya da “Kardan Adam” olarak kullanılabilir. Bütün çocukların sevgilisi bir kardan adamın, ormandaki hayvanlarla iletişim kurması ve yer yer çocuk seyircilerin de oyuna dahil edilmesi yönünden dikkat çekicidir. Oyun; sevgi, saygı, paylaşım, umut, hassasiyet ve samimiyet konularını işlemektedir. Sahneleme açısından kostüm, mask ve kukla kullanımına çok açıktır.

Ülkesinde ve dünyada en çok sahnelenen, en prestijli festivallerden biri olan Uluslararası Avignon Festivalinde “Kral” olarak anılan yaşayan yazar Matéi Visniec’in dilimize çevrilen ilk ve tek çocuk oyunu olma özelliğini taşıyor.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Devlet Tiyatroları, İstanbul (2021-2022)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Matei Vișniec

Yazar : Matei Vișniec

Burak Üzen

Çevirmen : Burak Üzen

Tür : Müzikli Çocuk Oyunu

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : Değişken / toplam 10 oyuncu

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön