Biyografi

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Rejisörlük Sanat Dalı mezunu B. Erdi Mamikoğlu, 1987 yılında Ankara’da doğdu.

 

İlk oyunu, ‘Seksenbirinci Cadde Ondördüncü Bina İki Numaralı Daire’yi 17 yaşında
yazdı. Oyun 2006-2007 Sezonu’nda, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda henüz yazarı 19 yaşındayken seyirci karşısına çıktı. Bu oyunla, Devlet Tiyatroları’nın tarihi boyunca oyununu sahnelediği en genç yazar oldu. Oyun İngilizce ve Gürcüce’ye çevrildi.

2009 yılında ‘Hiç Kimsenin Öyküsü’ adlı ikinci oyununu kaleme aldı. Yazımından kısa süre sonra Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmeye başlanan eser, 2 dile çevrildi. 2010 Haziran ayında European Theatre Convention (Avrupa Tiyatro Konvansiyonu) tarafından “Avrupa’nın En İyi 120 Çağdaş Eseri” arasında gösterilen ‘Hiç Kimsenin Öyküsü’, bir çok şehirde, farklı tiyatrolar tarafından sahnelendi.

2011 yılında, yaptığı tüm işler gerekçe gösterilerek Sadri Alışık Gençlik Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Yazarın üçüncü eseri olan ‘Prenses Agnes ve Soytarısı Dolore’, 2010 yılında, kendi rejisiyle, Bilkent Tiyatrosu’nda seyirci karşısına çıktı. Ardından Çehov’un ‘Evlenme Teklifi’ oyununu Türkçe ve Lorca’nın ‘Kanlı Düğün’ oyununu İngilizce olarak yönetti. 2015 yılında, Adana Devlet Tiyatrosu’nda, Büchner’in Leonce ile Lena, 2016 yılında Bursa Devlet Tiyatrosu’nda Musahipzade Celal’in İstanbul Efendisi oyununu sahneye koydu.

‘Hiç Kimsenin Öyküsü’ Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Komisyonu tarafından Senaryo Geliştirme Desteği ile senaryoya dönüştürüldü.

2012 Eylül’ünde ilk kısa metrajlı filmi olan ‘Amok’u, 2015 yılında 2. filmi ‘Bir Cenaze’yi çekti. Amok, Altın Portakal Film Festivali’nde, ‘Bir Cenaze’ ise Altın Koza Film Festivali’nde en iyi kısa film için aday gösterildi.

İlk şiir kitabı ‘Sebep’, Yasakmeyve tarafından yayımlandı.

B. Erdi Mamikoğlu, yazınsal serüveniyle birlikte yönetmenlik alanındaki profesyonel çalışmalarına devam ediyor.

Yurt içi
tiyatro
Yurt dışı
tiyatro
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitapsinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Oyunları  :

 

Çevirileri: