Biyografi

1984, İstanbul doğumlu. Temel eğitim ve öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2002 yılında başlayan hukuk lisansını bir senesini değişim öğrencisi olduğu Utrecht Üniversitesi’nde sürdürerek 2008 senesinde bitirdi.

 

Ankara Barosu’ndaki avukatlık stajını tamamlamasının ardından Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde Genel Kamu Hukuku ve Hukuk Bilimleri anabilim dallarında görevler yaptı. Ankara Üniversitesi’nde başlayıp Galatasaray Üniversitesi’nde tamamladığı “Augusto Boal’in ‘Yasama Tiyatrosu’ Yönteminin Hukuka ve Demokratikleşmeye Etkisi” başlıklı yüksek lisans tezi 2016 senesinde Av. Halit Çelenk Hukuk Ödülleri’nde teşvik ödülüne değer görüldü.

Sahne sanatları alanındaki çalışmalarına 1996 yılında Batıkent Düşün ve Sanat Evi’nde önce modern dans, sonra tiyatro atölyeleri ile başlayan Aslı, o günden bu yana çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk, yönetmenlik, ışıkçılık, dramaturgluk yaptı. Yurtdışında Norveç, Hollanda, İtalya, Hindistan ve Fransa’da, yurtiçindeyse İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da tiyatro atölyelerinde seyirci ve/veya katılımcı olarak yer aldı. Yetişkin ve gençlerle kısa süreli ortak ve/veya tek başına tiyatro çalışmaları yürüttü.

Görev aldığı tiyatro oyunlarından bazıları şunlardır: “Midas’ın Altınları” Güngör Dilmen (Yön: Erkan Bektaş- 1998, oyuncu), “Dullar” Ariel Dorfman (Yön: Nazlı Akalın- 2003, oyuncu), “1984” George Orwell (Yön: Çiğdem Sanyel- 2004, oyuncu, dramaturg), “Babil’e Bir Melek İniyor” Friendrich Dürrenmatt (Yön: Can Terbiyeli, Mehmet Karagöz, 2005, ışık tasarımı), Kadın Hikayeleri- Deniz Kaptan (2007, yönetmen), “Dönemeç” Tankred Dorst (Yön: Deniz Sandalcı, 2009, oyuncu).

Dramatik yazarlık alanıyla ilgili çalışmaları ise şöyledir: Ankara Deneme Sahnesi’nde Sıtkı Tekmen tarafından Ahmed Hamdi Tanpınar’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” romanı üzerine yürütülen sahneye uyarlama atölyelerine 2003 sonbaharından başlayarak katıldı. Aynı sezon AÜ Hukuk Fakültesi Oyuncuları’nın tiyatro çalışmalarında George Orwell’in “1984” romanını sahneye uyarlayan kolektif ekipte yer aldı ve bu oyunda oynadı. 2008 senesinde Korkuluk Oyuncuları ile birlikte yürüttüğü çalışmada Deniz Kaptan’ın tek kişilik sekiz kadın oyununun yer aldığı “Kadın Hikâyeleri” kitabından iki oyunu topluluğa uyarlayarak sahneye taşıdı. Galata Perform-Yeni Metin Yeni Tiyatro atölyelerine ilk kez 2009 senesinde “Pasaj İçi” adlı oyun taslağı ile davet edildi. Aynı atölyeye, 2017-2018 sezonundaki katılımında tamamlanmış ilk oyunu olan “Kayıp Kızlar Ormanı” eserini yazdı. Bu oyuna Eurodram 2020 seçkisinde yer verildi. Ferdi Çetin’in Galata Perform bünyesinde sürdürdüğü Çağdaş Tiyatro Atölyesi çalışmalarına 2020 senesinde katılan Aslı bu atölye kapsamında “Söz” isimli oyununu kaleme aldı.
Kamu Hukuku alanından doktor adayı olan Aslı’nın, gazete, dergi ve internet sitelerinde öykü ve yazıları bulunuyor. Halen sanat ve hukuk alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Yurt içi
tiyatro
Yurt dışı
tiyatro
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitapsinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Oyunları  :