Düşen Şeylerin Hikâyesi

Aşk, korkular, modern teknoloji, hüsran içinde ebeveynler ve bir de gökyüzünden düşen şeyler hakkında çağdaş bir aşk hikayesi.

Robin ve Jacqui birbirleriyle online ortamda bir sohbet odasında tanışırlar, daha sonra webcam aracılığıyla görüşürler ve giderek birbirlerine aşık olurlar. Robin çocuk kitapları yazmaktadır. Ve yedi yaşından beri hiç evden çıkmamıştır. Günlerini odasındaki masanın altında geçirmektedir. Jacqui ise bir zamanlar Londra’da yaşarken birden hayatı değişir, 2005’deki Londra metrosundaki bombalama olayından etkilenir ve baba evine geri döner. Dört yıldır o da korkularına yenik düşmüş evden çıkamamaktadır. Motor kurye Jimmy aracılığıyla birbirlerine bir şeyler gönderirler. Ancak alınyazılarında biraraya gelmek yazılıdır adeta çünkü birbirlerine beş dakikalık mesafede oturmaktadırlar aslında. Tek sorun her ikisinin de sokağa çıkamamasıdır. Her ikisinde de aynı fobi vardır.(keraunothnetophobia) Keronotnetofobi yüzünden gökyüzünden düşecek şeylerden korkmaktadırlar. Robin’in dul annesi Lesley umudunu yitirmez. Ona elinden geldiğince destek olmaya çalışır, oğluna ayarladığı psikolog John onunla telefonda terapi yapmaya çalışır. Birkaç sokak ötede basit ve sevgi dolu bir baba olan Jacqui’nin babası Reece ise kendi dertleriyle meşguldür. Daha önce de çeşitli kereler çekip giden karısı sonsuza dek terkedip gitmiştir. Bir yandan başarılı kızı birden eve geri dönmüş kendini eski odasına kapatmıştır. Acaba bu aşk hikayesinin gökyüzünden düşen şeylere rağmen yaşamasının bir yolu var mıdır? Ya korkularını yenip gerçekle yüzleşip sokağa çıkamazlarsa o zaman nasıl biraraya geleceklerdir?

Oyunun dünya prömiyeri Clywd Theatre Cymru’da Nisan 2009’da gerçekleştirilmiştir. 2013’de The Crouch End Players tarafından ve 2014’de New Vic Theatre’da sahnelenmiştir. Malezya prömiyeri Kuala Lumpur’da 2011’de Stage Theatre’da gerçekleşen oyunun Avustralya prömiyeri Ensemble Theatre tarafından 2016 yılında gerçekleştirilmiştir.

James Graham’ın yazdığı bu hassas, dokunaklı çağdaş aşk hikayesi romantik olduğu kadar komik de. Gökyüzünden gerçekten de bir şeyler düşer mi? Balıklar? Ayakkabılar ya da uydular? Robin öyle olduğuna inanıyor. Ya siz? Siz hiç korkularınıza yenik düştünüz mü?

1982 doğumlu İngiliz yazar James Graham ‘ın eserleri yalnızca İngiltere’de değil dünya genelinde sahneleniyor. Mansfield’da büyüyen yazar Hull Üniversitesi drama bölümü mezunu. Oyun yazarlığının yanısıra senaryo yazarlığı da yapıyor. 2005 yılında ilk oyununu yazan James Graham’ın yazdığı tüm oyunlar sahnelendi ve çeşitli ödüller kazandı. İlk oyunundan itibaren eleştirmenlerin beğenisini kazanan yazar günümüzün önemli yetenekleri arasında değerlendiriliyor ve İngiltere’nin en beğenilen oyun yazarları arasında yer alıyor.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

James Graham

Yazar : James Graham

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Romantik Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 4 E – 2 K (1 E sadece ses)

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön