Biyografi

1985, Konya doğumlu.

 

Ortaöğrenimini İstanbul Yeşilköy Anadolu Lisesinde tamamladı. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisansı yaptı.

Çevirmenlik hayatına, 2003’te, Discovery Channel için yaptığı belgesel çevirileriyle adım attı. 2004’te bir yapım şirketinde metin yazarı ve kreatif editör olarak çalışmaya başladı; böylece televizyon dünyasına bilfiil adım atmış oldu. 2008’den 2011’e kadar Okan Bayülgen’in sunduğu veya yapımcılığını üstlendiği televizyon şovları için metin ve skeç yazarlığı yaptı; yazdığı bazı skeçlerde bizzat rol aldı. 2011-2015 yılları arasında, başrollerini Demet Evgar ve Emre Karayel’in üstlendiği “1 Kadın 1 Erkek” adlı dizinin senarist kadrosunda yer aldı. 2015’te tekrar Okan Bayülgen’le çalışmaya başlayan yazar, 2016-2017 yılları arasında BKM Mutfak Çarşı için içerik danışmanlığı ve skeç yazarlığı yaptı. 2018-2019 yılları arasında, yine Okan Bayülgen yapımlarının yazarlığını ve editörlüğünü üstlendi; Show Radyo’da yayımlanan “Kabareden Naklen Okan Bayülgen” adlı programda metin yazarlığı ve yardımcı sunuculuk yaptı.

Bu arada çeşitli mecralarda skeç, öykü ve senaryo atölyeleri veren Akkan, çevirmenlik kariyerine de ara vermedi. Özellikle 2013’ten bu yana, ücretsiz eğitimi dünya çapında yaygınlaştırmayı amaç edinmiş bir vakıf olan Khan Academy Türkçe’nin en çok video çevirisi yapan çevirmenlerinden biri oldu. Vakıf bünyesinde, fizik, matematik, geometri, kimya, biyoloji, tıp, sanat tarihi ve diğer birçok alanda eğitim videosu çevirilerine imza attı.

Diğer yandan, 2018’de, Murat Dişli ve Alper Atalan’la birlikte, başrollerini Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu’nun üstlendiği “Ölü’n Bizi Ayırana Dek” ile başrollerini Janset Paçal ve Gökçe Özyol’un paylaştığı “Romantizma” adlı tiyatro oyunlarını yazdı. Yine 2018’de, Robert Dubac tarafından kaleme alınan ve Özge Kayakutlu tarafından çevrilen “Male Intellect: An Oxymoron?” adlı oyunu “Oksimoron: Erkek Aklı” adıyla Türkçeye uyarladı. Yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği oyun, Emre Karayel tarafından sahnelenmektedir.

Ayrıca, Murat Dişli ve Alper Atalan’la birlikte, 2019’da vizyona giren ve başrollerini Seda Bakan ve Murat Boz’un üstlendiği “Öldür Beni Sevgilim” adlı sinema filminin senaryosuna imza attı.

Yurt içi
tiyatrosinema
Yurt dışı
tiyatrosinema
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitapsinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Oyunları  :

 

Uyarlama :

  • Oksimoron: Erkek Aklı / Male Intellect : An Oxymoron  (Robert Dubac) – Çevirmen : Özge Kayakutlu